Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja "Unia Europejska i Ład Światowy" (18.03, 22.03)

Wśród prelegentów m.in. dr hab. Piotr Kłodkowski, prof. UJ oraz dr Marek Moroń, nasz stały współpracownik

Zapraszamy do udziału w konferencji online poświęconej wyborom do Parlamentu Europejskiego 2024 organizowanej w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign, prowadzonej przez Instytut Polityk Publicznych.

2024 rok to rok, który obfituje w wybory. W kwietniu i maju odbędą się największe wybory powszechne w największej demokracji świata – Indiach. W czerwcu będą miały miejsce wybory do Parlamentu Europejskiego. W listopadzie natomiast 60 raz w historii odbędą się wybory prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wydarzenia te staną się przyczynkiem do rozważań nad problemami współczesnego świata, relacjami pomiędzy globalnym południem a północą, migracją, trwającymi konfliktami i rolą Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej zmieniającego się świata.

Zakres tematyczny: 

18.03, godz. 15:00-17:00 - Panel I: Unia Europejska i Ład Światowy: Europa i Bliski Wschód

 • Istota wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 w Europie;
 • Przyszłość integracji europejskiej i rola UE na świecie;
 • Promowanie naszego europejskiego stylu życia;
 • Europa w obliczu kryzysu migracyjnego;
 • Bliski Wschód w obliczu konfliktów;
 • Rola USA, UE i NATO;

22.03, godz. 15:00-17:00 - Panel II: Unia Europejska i Ład Światowy: Europa, Indie i Chiny

 • Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 na świecie;
 • Rola UE w tworzeniu ładu międzynarodowego;
 • Kryzys integracji europejskiej a Indie i Chiny;
 • 75 lat NATO;
 • Rywalizacja USA i Chin;
 • Wybory w USA i Indiach;
 • Globalne południe i północ w kontekście migracji;

Prelegenci

Panel I:

 • Jan Truszczyński - wykładowca na Akademii Finansów i Biznesu Vistula i w Polskim Instytucie Dyplomacji. Kariera zawodowa Ambasadora Truszczyńskiego jest związana z Unią Europejską: był specjalistą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (1982-1988), zastępcą ambasadora Przedstawicielstwa Polski przy Wspólnotach Europejskich (1989-1993), Stałym Przedstawicielem Polski przy UE (1996-2001), doradcą prezydenta ds. UE (2001). W latach 2001-2005 był głównym negocjatorem członkostwa Polski w UE oraz, kolejno, podsekretarzem stanu i sekretarzem stanu w MSZ. Od 2007 do 2014 piastował stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej. Był kolejno zastępcą dyrektora generalnego w DG Rozszerzenie i DG Edukacja i Kultura, a w latach 2010-2014 dyrektorem generalnym DG Edukacja i Kultura.
 • Krzysztof Płomiński – emerytowany dyplomata, ambasador ad personam, były dyrektor i dwukrotny wicedyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pracował na placówkach w Libii, Jordanii, pełnił funkcję ambasadora RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej. Podczas jego misji w Bagdadzie Polska podjęła się reprezentowania interesów USA w Iraku. Amb. Płomiński jest doradcą Krajowej Izby Gospodarczej oraz współfundatorem Fundacji Inicjatywa Polsko-Arabska. Autor kilkunastu publikacji z zakresu ekonomii i polityki zagranicznej w regionie Bliskiego Wschodu, wykładowca akademicki i komentator. W styczniu 2019 roku opublikował książkę “Arabia Incognita. Raport polskiego ambasadora”. Amb. Płomiński jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych oraz Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, a także medalami saudyjskimi i amerykańskimi.

Panel II:

 • Dr hab. Piotr Kłodkowski, prof. UJ - profesor w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2009 – 2014 pełnił funkcję ambasadora RP w Indiach, z akredytacją w Bangladeszu, Nepalu, na Sri Lance i na Malediwach. Obecnie jest członkiem Rady ds. Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Jest również członkiem Rady Konsultacyjnej (Advisory Board) czasopisma “Muslim Perspectives”, wydawanego przez Muslim Institute z siedzibą w Islamabadzie i Londynie. Jest absolwentem UJ, a dodatkowo studiował w National Institute of Modern Languages w Islamabadzie oraz na University College Cork (Irlandia).
 • Prof. dr. hab. Bogdan Góralczyk - politolog, sinolog, dyplomata, publicysta. W latach 2003-2008 ambasador RP w Królestwie Tajlandii, Republice Filipin i Związku Myanmar (d. Birma). Wcześniej, w latach 1991-98 przebywał na placówce dyplomatycznej na Węgrzech. Był też szefem Gabinetu ministra SZ RP. Specjalizacja: współczesne stosunki międzynarodowe, w tym szczególnie globalizacja i wyzwania globalne, Chiny, Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia na arenie międzynarodowej, pozycja międzynarodowa UE i integracja europejska, problematyka węgierska. Autor wielu prac książkowych.
 • dr Marek Moroń - polski wykładowca, doradca, dyplomata, konsul generalny RP w Mumbaju (2001–2006). Specjalizuje się w kwestiach dotyczących Azji Południowej. 

Konferencję poprowadzi p. Bartłomiej Małczyński – konsultant ds. UE w EUROPE DIRECT Kraków, nasz student.

Konferencja odbędzie się online, 18 marca i 22 marca 2024 roku w godzinach 15.00-17.00.
Zachęcamy do śledzenia aktualnych informacji
 na portalu Facebook.

Aby wziąć udział w konferencji należy zarejestrować się, wypełniając formularz: https://forms.office.com/e/BFrWEnq2VJ

Link do wydarzenia zostanie przesłany na adres e-mail przed wydarzeniem.

Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności. Informacja nt. projektu: https://ipp.expert/projekty/ee24-campaign/