Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Grant Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki dla dr Anny Kuchty

Miło nam poinformować, że w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, moduł Uniwersalia 2.1, konkurs 12, finansowanie otrzymał wniosek dr Anny Kuchty

W module NPRH Uniwersalia 2.1 w ramach konkursu 12 finansowanie uzyskały w sumie cztery projekty - z listą projektów zakwalifikowanych do finansowania można zapoznać się tutaj.

Przedmiotem NPRH modułu Uniwersalia 2.1 jest finansowanie w trybie konkursowym tłumaczeń na język: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański lub rosyjski oraz publikacji najwybitniejszych monografii polskiej humanistyki w celu wprowadzenia ich do międzynarodowego obiegu książki naukowej, a wniosek dr Anny Kuchty dotyczy przetłumaczenia na język angielski oraz publikacji monografii pt. „Wobec postpamięci”.

Książka w języku polskim została wydana w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach serii Bezkresy Kultury. Przekład anglojęzyczny będzie realizowany we współpracy z wydawnictwem naukowym Peter Lang.

Monografia "Wobec postpamięci" stanowi analizę porównawczą oraz interpretację twórczości literackiej tak zwanej generacji „po” – a  więc drugiego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście – w świetle pytań o wpływ postpamięci na tożsamość i świadomość osób urodzonych po wojnie i o możliwość tworzenia własnych narracji wśród odziedziczonych wspomnień. Anna Kuchta śledzi wątki autobiograficzne w utworach, które mogą być odczytane jako deklaracje tożsamościowe, autorstwa sześciu polskich pisarzy urodzonych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych w rodzinach ocalałych z Zagłady: Ewy Kuryluk (ur. 1946), Bożeny Keff (ur. 1948), Romana Grena (ur. 1951), Magdaleny Tulli (ur. 1955), Agaty Tuszyńskiej (ur. 1957) i Moniki Sznajderman (ur. 1959).  Badaczka eksploruje zagadnienie postpamięci w polskim kontekście historyczno-politycznym i ukazuje wielowymiarowość strategii tożsamościowych przedstawicieli pokolenia „po”. 

Warto dodać, że nie jest to pierwszy sukces KPSC w konkursie NPRH - w roku 2016 w module Uniwersalia 2.1 finansowanie otrzymał wniosek prof. dr hab. Marty Kudelskiej na wydanie anglojęzyczne monografii pt. "Dlaczego istnieje raczej "Ja" niż "to"? Ontologia podmiotu w Upaniszadach". O rezultacie projektu można przeczytać tutaj