Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pierwsze webinarium z cyklu "PSC w XXI wieku" - spotkanie z prof. dr Dirkiem Helbingiem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z prof. dr Dirkiem Helbingiem (ETH Zürich Swiss Federal Institute of Technology), jednym z najważniejszych, europejskich badaczy społeczeństwa cyfrowego, członkiem Niemieckiej Akademii Nauk (Leopoldina), ekspertem World Economic Forum oraz twórcą znanego matematycznego modelu dynamiki pieszych.

Koordynował także inicjatywę FuturICT, której celem było zbudowanie globalnej, interdyscyplinarnej siatki ekspertów opracowujących nowe, złożone metody badań nad zagrożeniami i możliwościami pojawiającymi się w naszym zmieniającym się świecie jako konsekwencje globalizacji, zmian technologicznych, demograficznych i środowiskowych. 

Profesor Helbing  jest dziś bez wątpienia jednym z najbardziej oryginalnych badaczy-wizjonerów, który zwraca naszą uwagę na szanse i zagrożenia związane z rozwojem technologii cyfrowych oraz proponuje interdyscyplinarne badania nad transformacją społeczną w dobie przyspieszonej cyfryzacji, która bezpowrotnie zmienia wszystkie dziedziny naszego życia.  

Spotkanie, które odbędzie się w języku angielskim bez tłumaczenia, będzie miało formą wykładu oraz późniejszej dyskusji, w trakcie których postaramy się dowiedzieć:

  • Co to jest cyfrowa cywilizacja?
  • Jakie są zagrożenia związane z cyfryzacją życia?
  • Jakie konsekwencje dla rozwoju kultury oraz społecznych interakcji ma technologia?
  • Dlaczego badania nad cyfryzacją są tak ważne i jak je prowadzić?
  • Czy w globalnym świecie powstanie jedna cywilizacja cyfrowa?


By wziąć udział w webinarium z profesorem Helbingiem, które odbędzie się 30 kwietnia o godz. 16:30 za pośrednictwem platformy Zoom, należy do 28 kwietnia wypełnić formularz Forms znajdujący się pod linkiem:

https://forms.office.com/r/mNgsbiAQBY

Organizatorem webinarium jest zespół badaczy "Porównawcze Studia Cywilizacji w XXI wieku" realizujący minigrant ze środków Social (r)Evolutions Lab, części Priorytetowego Obszary Badawczego Society of the Future w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w Uniwersytecie Jagiellońskim. Celem minigrantu jest rozpoznanie współczesnych kontekstów pojęcia cywilizacji w środowisku interdyscyplinarnym i transkulturowym. W skład zespołu wchodzą Wojciech Klimczyk, Agnieszka Mikrut-Żaczkiewicz, Elżbieta Olzacka i Paulina Tendera.