Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O KPSC podczas konferencji "Jak promować nauki humanistyczne i społeczne?"

15 maja 2017 r. Akademia Ignatianum w Krakowie

KPSC zostało wyróżnione za organizację cyklu warsztatów Kulturoznawca zOrientowany na Karierę służących popularyzacji wiedzy o komercyjnych i zawodowych możliwościach wykorzystania kompetencji studentów kierunków humanistycznych. 

O KzK wspomniano podczas konferencji "Jak promować nauki humanistyczne i społeczne?" (15 maja 2017) organizowanej w ramach projektu Humanistyka ma przyszłość realizowanego przez Akademię Ignatianum w Krakowie. 

 

 

Konferencja była czwartym już spotkaniem poświęconym zagadnieniom statusu i roli nauk humanistycznych w kontekście zmieniającego się rynku pracy. Paneliści starali się odpowiedzieć na pytania o kierunek rozwoju dyscyplin humanistycznych, biorąc pod uwagę nowe rozwiązania wprowadzane przez przygotowywaną ustawę. Czy położenie nacisku na jakość studiów a nie liczbę studentów wpłynie na podniesienie kompetencji zawodowych absolwentów? Jak przekonywać samych studentów, pracodawców i opinię publiczną, że wykształcenie humanistyczne i nabywane w jego toku umiejętności są poszukiwanymi i pożądanymi przez pracodawców z różnych sektorów.

Zaproszony na konferencję pan Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa wyższego, przekonywał, że nowe zapisy ustawy o szkolnictwie wyższym będą bardziej miarodajnymi narzędziami ewaluacji jednostek humanistycznych. O ocenie danej jednostki decydować bedzie dorobek publikacyjny, grantowy i wpływ społeczny, jakie wywierają wyniki badań wypracowane w jednostce.


 

 

Prof. dr hab. Andrzej Jajszczyk z AGH, były dyrektor Narodowego Centrum Nauki, zwrócił uwagę, iż humanistyka przyszłości powinna podjąć współpracę z innymi dyscyplinami, stać się bardziej innowacyjna poprzez zadawanie pytań problematycznych a nie opisowych oraz, że podstawą rozwoju wszystkich dyscyplin musi stać się międzynarodowa mobilność naukowców. 
dr Joanna Lubecka z Akademi Ignatianum i członkini Rady Naukowej Projektu "Humanistyka ma przyszłość", przytoczyła szereg przykładów rozważań dotyczących interdyscyplinarnych prób zrozumienia aktualnej rzeczywistości.

 

Dominika Winogrodzka, z zespołu badawczego projektu "Humanistyka ma przyszłość", podczas swojej prezentacji wyróżniła kilka przykładów dobrych praktyk w zakresie promocji wyników badań humanistycznych i przedsięwzięć sprzyjających upowszechnianiu wiedzy o profesjonalnych możliwościach wykorzystania wiedzy humanistycznej. Wśród inicjatyw wymieniono między innymi: blog "Mitologie współczesne", publikacje "Nauki społeczne a komercjalizacja wiedzy. Jak humaniści tworzą innowacje dla gospodarki i społeczeństwa" i "Nowe perspektywy. Nauki społeczne dla gospodarki", (redakcja: S. Rudnicki, przygotowane w projekcie: "BRing. Nauki społeczne dla gospodarki"). Uznanie zyskał Uniwersytet SWPS, który prezentuje wykłady swoich czołowych wykładowców w wersji audio i video w szeroko dostępnych platformach medialnych. Działania Instytutu Socjologii UJ przybliżające losy zawodowe absolwentów służyły za przykład dobrego rozwiązania orientującego zawodowo aktualnych studentów. Warsztaty Kulturoznawca zOrientowany na Karierę, organizowane przez Katedrę Porównawczych Studiów Cywilizacji, zostały z kolei wskazane jako dobry przykład przygotowywania studentów do podjęcia ról zawodowych poprzez praktyczne przybliżenie potencjalnych ścieżek karier dla kulturoznawców. 

 

 

W drugiej części konferencji organizatorzy zaproponowali panel dyskusyjny, w którym udział wzęli: ks. prof. dr hab. Józef Marecki (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, członek Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki), dr Maria Nowina Konopka (Uniwersytet Jagielloński), dr hb, Lucyna Rotter (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), Grzegorz Ostrzołek (Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. ekonomicznych), Wojciech Przybylski (Prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego), debatę moderował dr Konrad Oświecimski (AIK). Szereg podnoszonych głosów wyrażało przekonanie, że kompetencje pozyskiwane w toku studiów humanistycznych stanowią bardzo atrakcyjny kapitał dla potencjalnych pracodawców. Deprecjacja tego kapitału wynika z charakteru tych umiejętności. Wydaje się, że każdy potrafi stylistycznie pisać, myśleć logicznie, krytycznie, kreatywnie, poprawnie się wysławiać w jezyku własnym i obcym, podejmować działania o charakterze zespołowym, ponosić odpowiedzialność za działania, posiada wiedzę z zakresu historii, geografii, sztuki stąd umiejętności te nie wiąże się jedynie z oczekiwaniami stawianymi przed absolwentami humanistycznych kierunków. Pan Ostrzołek zwrócił uwagę, iż wzrostowi rangi humanistów sprzyjać będzie ich elastyczność i gotowosć do uczenia się nowych rzeczy. Wojciech Przybylski z kolei zauważył, że nowe technologie wymagają pracy interdyscyplinarnych zespołów. Jako przykład podał proces przygotowywania gry "Wiedźmin III" oraz strukturę start-upów zrzeszonych w KPT. W większości przypadków za sukcesami nowych technologii stoją pomysłodawcy o otwartych, humanistycznych umysłach. 

 

Data opublikowania: 15.05.2017
Osoba publikująca: Agnieszka Kowalska