Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kraków mniejszości etnicznych i narodowych. Gra miejska.

Relacja

28 kwietnia 2017 roku mieliśmy przyjemność współorganizować Grę miejską: Kraków mniejszości etnicznych i narodowych. Pomysł na grę narodził się podczas zwiedzania wystawy: "Jestem stąd. Polska wielu narodów" przez klasę kompetencji międzykulturowych z VIII Liceum Ogólnokształcącego, prowadzoną przez dr Kingę Gajdę z Instytutu Europeistyki UJ

Wystawa, którą przygotowało i udostępniło nam Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie była prezentowana na korytarzach KPSC od listopada 2016 do stycznia 2017. Wystawie towarzyszył warsztat przewodnika przeprowadzony przez Mateusza Trojanowskiego ze Stowarzyszenia oraz quiz internetowy "Mniejszości etniczne i narodowe w Polsce". Wystawa miała na celu zapoznanie zwiedzających z tradycjami i historią mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę poprzez przełamywanie stereotypów i ukazywanie życiorysów, opinii i doświadczeń reprezentantów tych grup.

Temat wystawy zainspirował uczniów klasy kompetenecji międzykulturowych do kontynuowania tematu i przygotowania ścieżki edukacyjnej w formie gry miejskiej. Problematyka zadań, przedstawionych uczestnikom gry, związana była z historią, muzyką, literaturą, folklorem, symboliką mniejszości etnicznych (łemkowskiej, romskiej, śląskiej, kaszubskiej, tatarskiej, karaimskiej) oraz narodowych (niemieckiej, ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej, żydowskiej, czeskiej, słowackiej, ormiańskiej). Do projektu dołączyło Koło Naukowe Europeistyki oraz Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Koordynatorkami gry zostały: dr Kinga Gajda (IE UJ) i dr Agnieszka Kowalska (KPSC UJ). Patronat nad grą objęły: Instytut Goethego i Muzeum Żydowskie Galicja, które udostępniły pomieszczanie dla stacji; Centropa, która, zapewniła wsparcie wydawnicze, medialne i finansowe; magazyn Hejnał Oświatowy; Europe4You, która prowadziła szkolenia dla licealistów. 

 

 

Gra odbyła się 28 kwietnia 2017 roku w centrum Krakowa i na Kazimierzu. Organizatorzy zaproponowali 8 stacji tematycznych, na których przygotowano szereg zadań dla uczestników. Pierwsza stacja zlokalizowana była przy Filharmonii i związana była z muzyką grup etnicznych. Kolejne zadania, związane z literaturą, głównie rosyjską i niemiecką, przygotowały studentki z Koła Naukowego Europeistyki UJ. Patronem tej stacji był Instytut Goethego, który udostępnił swoje pomieszcznia i materiały uczestnikom. Zadanie związane było bowiem z trwającą wystawą Filipa Springera „Berlin: wyrwany mur. Śladem blizny”. Trzecie zadanie, związane było z folklorem i tradycyjnym strojem wybranych grup. Organizatorki samodzielnie wykonały lalki w charakterystycznych strojach. Następne dwie stacje zlokalizowane były w salach Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Stacja, którą przygotowała katedra, zwiazana była z tematem bogatej symboliki kultury ormiańskiej a jej gospodarzem została Lilit Tovmasyan, która uczyła uczestników zapisu alfabetu ormiańskiego, wymowy podstawowych zwrotów, a także przytaczała legendy wyjaśniajace pochodzenie symboli. W kolejnej sali uczestnicy musieli zmierzyć się z różnorodnością językową i rozpoznać wyrażania właściwe dla danych grup. Do kolejnej stracji drużyny musiały dotrzeć na Kazimierz. Dzięki zadaniu: "mapa, geografia, geneza" uczestnicy zapoznali się z architekturą synagogalną przy ulicy Szerokiej a ich wiedza o kulturze żydowskiej sprawdzona została w krótkiej krzyżówce. Gospodarzem przedostatniej stacji było Muzeum Żydowskie Galicja, w którym drużyny poznawały gry i zabawy typowe dla wybranych mniejszości. Metę wyznaczało Muzeum Etnograficzne i stacja: "Religie i święta". Końcowe zadanie miało charakter udziału w grze "Milionerzy" i wymagało znajomości najważniejszych obrzędów spotykanych w wybranych grupach mniejszościowych. 

W grze wzięło udział 8 drużyn z klas:
Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie, grupa pod opieką pani Anny Hryńczak
XIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, klasa pod opieką pani Barbary Bierówki
III Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, klasa pod opieką Andrzeja Górniaka

Zwycięzcą została drużyna z III LO, która uzyskała najwięcej punktów i pokonała trasę najszybciej. Na podstawie głosów uczestników wyłoniono także najlepszą stację - "gry i zabawy".

 

Pokłosiem współpracy nawiązanej podczas organizacji gry stała się publikacja:"Kraków mniejszości narodowych i etnicznych. Gra miejska", red. K. Gajda, Kraków 2017. Zachęcamy do lektury.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom.

 

Spotkanie finałowe w KPSC, s. 119.

Rozdanie nagród i podziekowanie uczestnikom przed dr Kingę Gajdę.

Stacja: "symbole ormiańskie" w KPSC, s. 114. 

Data opublikowania: 05.05.2017
Osoba publikująca: Agnieszka Kowalska