Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

KzK: Kultury zaklęte w fotografii. Warsztat analizy wizualno - antropologicznej

Zapraszamy

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Kulturoznawca zOrientowany na Karierę, organizowanego przez Katedrę Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.

KzK: Kultury zaklęte w fotografii. Warsztat analizy wizualno - antropologicznej


20 kwietnia  (czwartek), godz. 17.00-18.30, ul. Grodzka 52, s. 106
Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji, ul. Grodzka 52, II piętro
oraz 
24 kwietnia (poniedziałek), godz. 14.00, Muzeum Etnograficzne w Krakowie 
Liczba uczestników: 10 osób

Czego chcą zdjęcia? Jak przyjęła się fotografia w różnych kulturach? Jak pisać o fotografii w pracach naukowych? Gdzie szukać inspiracji do takich badań?

Zapraszamy na dwuczęściowe spotkanie z historią fotografii w ujęciu antropologa. Dowiemy się, jak wynalazek Niépce'a i Daguerre'a towarzyszył przemianom kulturowym w wybranych częściach świata (Bliski Wschód i Afryka Północna, Konfucjański Krąg Kulturowy, Ameryka Łacińska), w jakich krajach, kiedy i dlaczego fotografowanie było całkowicie zabronione, a także co różni między sobą spojrzenia dawnych fotografów i dlaczego wiedza studenta KPSC może być tutaj bardzo pomocna.

Uzupełnieniem warsztatów będzie wizyta w archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie, połączona z wykładem i prezentacją zbiorów fotograficznych muzeum w wykonaniu Jacka Kukuczki – kustosza działu Kultury Ludowej Pozaeuropejskie.


Warsztat poprowadzi:
Krzysztof Żwirski (album)

Fotograf samouk. Uczestnik projektu "Nowa Fala Bielskiej Fotografii" w ramach FotoArt Festival w Bielsku-Białej (2005), autor kilku wystaw indywidualnych w rodzinnym mieście (kluby: Migrena - 2006, Spokój – 2008, Miejsce – 2010), laureat Ogólnopolskiego konkursu fotografii „Dziecko” (2006) i plebiscytu „Formy, Kształty, Perspektywy” Krakowskiej Szkoły Filmowej (2009). Publikował swoje prace w wydawnictwie "Kluszczyński".
I absolwent KPSC.

Na co dzień pracuje w zespole literackim Krakowskiego Biura Festiwalowego, gdzie zajmuje się m.in. Festiwalem Conrada i programem Kraków Miasto Literatury Miasto Literatury UNESCO
https://kzwirski.carbonmade.com

 

Rejestracja 
REJESTRACJA WYŁĄCZNIE DLA STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW PSC DO DNIA 2 KWIETNIA. 
FB wydarzenie 

Pytania proszę przesyłać na adres: a.kowalska@uj.edu.pl

Fotografia: Gilles Peress, Kom 1979

Data opublikowania: 26.03.2017
Osoba publikująca: Agnieszka Kowalska