Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład otwarty: Paweł Partyka, Filozofia w fantazji. Analiza dwóch historii Hansa Christiana Andersena

Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty, pt.

Filozofia w fantazji. Analiza dwóch historii Hansa Christiana Andersena

prelegent: Paweł Partyka.
data: 14.12.2016 (środa) o godz. 17:00;
miejsce: Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, I piętro (sala debatowa) ul. Rajska 12, Kraków.

„Andersen jest nasz, i naszych rodziców, jest naszym dzieciństwem, naszą dojrzałością i naszą starością" pisał August Strindberg w 1905 roku. Był w tych poglądach odosobniony, ponieważ intelektualna elita Kopenhagi z Sørenem Kierkegaardem na czele, nie znajdowała zrozumienia dla niezwykłych funkcji i znaczeń historii opowiadanych przez Hansa Christiana Andersena, ograniczając się jedynie do pobłażliwej krytyki jego "naturalnego talentu".

Tymczasem tego duńskiego twórcę interesowały podstawowe idee – Prawdy, a także Dobra i Zła. Im też poświęcił wiele swoich utworów, a przede wszystkim „Księżniczkę na groszku” oraz „Cień”, których analizie zostanie poświęcony zapowiadany wykład. W swoich utworach często korzystał on ze starych skandynawskich źródeł, jednakże ich wykorzystanie stanowiło zawsze nowatorską próbę odczytania tradycyjnych wątków. Nie dawał przy tym gotowych rozwiązań – zastanawiał się, jak człowiek postrzega kwestie fundamentalne, jak się z nimi mierzy, jak dojrzewa do ich przyjęcia.

http://www.hanschristianandersen.pl/

***
Paweł Partyka od 1981 roku żyje i pracuje w Danii. Studiował fizykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Apparatteknik na Duńskim Uniwersytecie Technicznym w Lyngby. W Danii pracował w branży IT.
Fascynuje go muzyka, teatr i film. Współpracował z Tadeuszem Kantorem przy realizacji sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza „Nadobnisie i Koczkodany”. Do 1981 roku zajmował się produkcją filmów fabularnych jako asystent i drugi reżyser w Zespole Filmowym Tor, współpracował także z łódzkim Se-ma-forem. Prowadzi warsztaty filmowe w Europie, a także w USA i w Afryce. Za swoją działalność był nagradzany w Polsce i za granicą.
Zajmuje się również propagowaniem w Polsce kultury duńskiej – tłumaczy współczesnych duńskich dramaturgów (m.in. sześć sztuk Petera Asmussena w zbiorze "Śmierć jest innym gatunkiem muzyki, dramaty wybrane", 2015), jest członkiem dwóch duńskich związków twórczych, Danske Dramatikere i Danske Filminstruktører. Szczególnym zainteresowaniem darzy twórczość Hansa Christiana Andersena.

Data opublikowania: 06.12.2016
Osoba publikująca: Wojciech Kosior