Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bezkresy kultury: Konstytucja to początek? Nowoczesność w Iranie

Zapraszamy

 

Zapraszamy na spotkanie "Konstytucja to początek? Nowoczesność w Iranie" w ramach cyklu Bezkresy kultury organizowanego przez Porównawcze Studia Cywilizacji.

21 listopad, 19:00 - 20:30
Pauza In Garden, Rajska 12, Kraków

FB wydarzenieIran pokazywany w mediach masowych kojarzy się przede wszystkim z brodatymi ajatollahami i kobietami spowitymi od stóp do głów w czarne tkaniny, powszechnym stereotypem jest też założenie, że przed rewolucja islamską w 1979 roku żyło się tam zupełnie inaczej, ale mało kto wie, że ponad sto lat temu kraj ten przeżył jeszcze jedną rewolucję – tak zwaną rewolucję konstytucyjną. W tamtym okresie rozwijał się w Iranie ruch społeczno-polityczny zmierzający do ograniczenia władzy ówczesnej dynastii królewskiej i wyzwolenia Iranu spod obcych wpływów, dążąc do wprowadzenia niezwykle nowoczesnej konstytucji, wzorowanej na ustawach zasadniczych najbardziej postępowych europejskich krajów tamtego okresu – na przykład Belgii. 
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą usłyszeć o tym, co wydarzyło się w Iranie na początku XX wieku, dowiedzieć się o ważnych zmianach społecznych, politycznych i kulturowych, jakie zaszły wówczas w tym kraju, posłuchać o protestach na terenie ambasady brytyjskiej w Teheranie i pojawieniu się irańskich kobiet oraz mniejszości religijnych w życiu publicznym, a także obejrzeć zdjęcia ówczesnych rewolucjonistów. Tym razem w naszym cyklu „Bezkresy Kultury” proponujemy spotkanie w formie panelu dyskusyjnego, towarzyszącego seminarium "Ruch konstytucyjny w Iranie (1905-1911). Przyczyny, przebieg, skutki", przygotowanego we współpracy z Zakładem Iranistyki UJ Zakładem Iranistyki UW i Pracownią Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich UJ. 
Panel poprowadzi dr Paulina Niechciał, iranistka i antropolożka z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji, a jej gośćmi będą:
- prof. dr hab. Anna Krasnowolska, kierownik Zakładu Iranistyki UJ,
- dr Karolina Rakowiecka-Asgari z Zakładu Iranistyki UJ,
- dr Marcin Rzepka z Katedry Europy Środkowej i Wschodniej UPJPII.

Współorganizatorami seminarium są:
Zakład Iranistyki UJ oraz Zakład Iranistyki UW

Patronat: 
Pracownia Interdyscyplinarnych Badań Eurazjatyckich UJ

Seminairum naukowe "Ruch konstytucyjny w Iranie (1905-1911). Przyczyny, przebieg, skutki."

Data opublikowania: 11.11.2016
Osoba publikująca: Agnieszka Kowalska