Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład otwarty „Buddyzm w Korei Północnej: zarys problematyki” dra Romana Husarskiego (25.04)

Wykład odbywa się w ramach zajęć "Buddyzm koreański", prowadzonych przez dra Jakuba Zamorskiego i dra Tobiasza Targosza, ale ma charakter otwarty - serdecznie zapraszamy także osoby, które nie uczęszczają na ten kurs

Informujemy, że 25 kwietnia 2024 roku (czwartek) dr Roman Husarski przedstawi gościnny wykład pt. „Buddyzm w Korei Północnej: zarys problematyki”.

Wykład odbędzie się w Collegium Broscianum w sali 119 (II piętro) w godzinach 19.20-20.50 i ma charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Abstrakt wystąpienia:

Korea Północna powszechnie kojarzona jest jako państwo komunistyczne, w którym nie ma miejsca na wolność religijną. Pomimo licznych antyreligijnych kampanii politycznych od lat 70. można w Korei Północnej zaobserwować wzrost aktywności różnych grup wyznaniowych. Jakie było i jest ich znaczenie i jak pośród nich sytuuje się buddyzm? Niniejszy wykład bazując na licznych materiałach źródłowych i personalnym doświadczeniu południowokoreańskiego mnicha-misjonarza Popta-przedstawi zarys historii buddyzmu w KRLD oraz jego miejsce we współczesnym państwie Kim Dzong Una. Choć pozornie peryferyjny, buddyzm w Korei Północnej nadal ma znaczenie na poziomie państwowym i społecznym.

Z dorobkiem naukowym i biogramem prelegenta można zapoznać się tutaj.

Wydarzenie na portalu Facebook dostępne jest tutaj.