Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

OKoło i KzK: Polityka Chin Wobec Tybetu. Spotkanie warsztatowe z Adamem Koziełem

Zapraszamy

Polityka Chin Wobec Tybetu – spotkanie warsztatowe z Adamem Koziełem


Termin: 29.11.2016, 14.30-16.30, s. 114
Miejsce: KPSC

OPIS:
Warsztaty z  panem Adamem Koziełem z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zatytułowane 
„Polityka Chin wobec Tybetu i Tybetańczyków; periodyzacja i specyfika poszczególnych okresów ze szczególnym uwzględnieniem naruszeń praw człowieka - perspektywa tybetańska“, które odbędą się 29 listopada 2016 roku są niepowtarzalną okazją do poznania pracy osoby walczącej o prawa człowieka na Dalekim Wschodzie, a konkretniej w Tybecie. Adam Kozieł, wieloletni członek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, specjalista w dziedzinie praw człowieka w Tybecie, mimo, iż nie jest pracownikiem naukowym, pojawia się na wielu wydarzeniach, konferencjach i festiwalach jako ekspert od spraw tybetańsko-chińskich. W swoim dorobku ma także przekład na język polski autobiografii Dalajlamy XIV – „Wolność na wygnaniu“ wyd. Atlantis. 
W ramach wizyty 3-5 czerwca w Warszawie, podczas której członkowie Okoła odwiedzili Helsińską Fundację Praw Człowieka, została nawiązana współpraca, dzięki której pan Adam Kozieł przyjął od nas zaproszenie i postanowił przeprowadzić warsztat-konwersatorium opierając się na blogu Oser, Tybetanki, opisującej życie w Lhasie pod nadzorem chińskiego rządu. Gość jest tłumaczem bloga, czynnie działa również na niekomercyjnym blogu Tybet Watch, który zbiera wszelkie informacje o zdarzeniach przed pamiętną olimpiadą w Pekinie w 2008 roku. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję do poznania od podszewki pracy działacza organizacji non-profit, tłumacza oraz eksperta w dziedzinie kwestii związanych z Tybetem. Zaplanowana jest także dyskusja wokół tematyki łamania praw człowieka, w odpowiedzi na wzrastające zainteresowanie społeczeństwa tego rodzaju tematem. Gość, poczynając od krótkiego wprowadzenia, związanego z historią Tybetu, nakreśli główną problematykę konfliktu chińsko-tybetańskiego, co będzie logicznym punktem zaczepienia do dalszej pracy.
Warsztaty są skierowane przede wszystkim do studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji, a więc buddologii oraz porównawczych studiów cywilizacji, ze względu na tematykę tybetańską, która również zostaje poruszana podczas wykładów na Katedrze, ma zatem wysoki walor dydaktyczny. Jest to pierwsze tego typu spotkanie (warsztatowo-konwersatoryjne) organizowane przez OKoło, liczymy jednak na to, że wszyscy zainteresowani zdobędą niezbędną wiedzę dotyczącą stosunków chińsko-tybetańskich, co pozwoli im na bardziej precyzyjne zgłębianie tematu w dalszych badaniach, okaże się pomocne przy pisaniu pracy licencjackiej, magisterskiej, czy nawet doktorskiej. 

Data opublikowania: 03.11.2016
Osoba publikująca: Agnieszka Kowalska