Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warsztaty Sietar & KPSC UJ

Zapraszamy

Warsztaty realizowane są w ramach projektu “Trener międzykulturowy – ekspert międzykulturowy”, którego założeniem jest wymiana doświadczeń zawodowych, wymiana wiedzy oraz wzajemna inspiracja środowiska akademickiego i trenerów międzykulturowych. Współpraca tych grup ma na celu profesjonalizację osób zajmujących się edukacją międzykulturową zarówno w obszarze treningów międzykulturowych, jak i edukacji na poziomie akademickim. 

W projekcie szkoleniowym “Trener międzykulturowy – ekspert międzykulturowy” wzięli udział trenerzy SIETAR Polska oraz pracownicy Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Projekt ma na celu wypracowanie dobrych praktyk w środowisku akademickim oraz trenerskim, promocję aktywnych metod pracy z uczniami i studentami a także przedstawienie innowacyjnych sposobów nabywania wiedzy eksperckiej przez trenerów międzykulturowych.
W projekcie uczestniczą cztery zespoły składające się z jednego eksperta z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dwóch bądź trzech trenerów ze Stowarzyszenia SIETAR Polska. W ramach projektu każda z grup prowadzi czterogodzinny warsztat dla studentów Katedry, wykorzystując aktywne metody nabywania wiedzy i rozwijania kompetencji międzykulturowej.
Warsztaty obejmują następujące zagadnienia: 
1. Świat perskojęzyczny - relacje damsko- męskie
2. Symbole w komunikacji biznesowej (Japonia) 
3. Proces stereotypizacji
4. Kultura Indii
5. Kultura arabska

Zapraszamy Was do udziału w wyjątkowym projekcie! 


Warsztat 1
Curry up, czyli jak smakuje współpraca z Hindusami

Warsztaty z komunikacji międzykulturowej
Różne są smaki curry, tak jak zróżnicowane mogą być wzory oraz zachowania kulturowe. Podczas warsztatu przedstawimy Wam te “smaki”, które są charakterystyczne dla Hindusów.

Jeśli interesuje Cię kultura Indii oraz poznanie zasad współpracy z Hindusami, ten warsztat jest dla Ciebie! Pamiętaj - Hindusów jest ponad miliard dwieście milionów, więc szanse na spotkanie ich w pracy są całkiem spore ☺.

Czas: 14 października 2016, godz. 14.00
Miejsce: Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji, s. 103

Zarejestruj się już dziś! Wyślij e-mail na adres:
agnieszka.staszczyk@uj.edu.pl

wydarzenie FB

Prowadzenie: Trenerki kompetencji międzykulturowych zrzeszone w SIETAR Polska – Wioleta Małota, Monika Karwińska, Małgorzata Daniel; Agnieszka Staszczyk (KPSC UJ).
 
INFORMACJE O TRENERKACH
Mgr Wioleta Małota – ukończyła studia doktoranckie na Akademii Leona Koźmińskiego w zakresie nauk o zarządzaniu oraz studia podyplomowe dotyczące kultur azjatyckich na Uniwersytecie Warszawskiem. Wykładowca akademicki na Collegium Civitas przedmiotów z zakresu przywództwa, zarządzenia oraz kompetencji międzykulturowych. Trener kompetencji międzykulturowych – specjalizuje się w kulturach europejskich, anglosaskiej oraz Indii i Chin. Jej pasją są podróże, film i fotografia. Prowadzi blog międzykulturowy www.crossculturemanagement.com.


Monika Karwińska – specjalistka HR w dziale Global Mobility, specjalizująca się w prawie imigracyjnym oraz procesie oddelegowania pracowników za granicę. Trenerka międzykulturowa, pracuje głównie w obszarze komunikacji międzykulturowej. Przez ponad rok mieszkała i pracowała w Indiach prowadząc szkolenia akulturacyjne dla studentów z Indii. Magister Psychologii Stosunków Międzykulturowych Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie.


Małgorzata Daniel - Project Manager zarządzająca międzynarodowymi projektami w jednej z międzynarodowych firm w Krakowie, pracująca w międzynarodowym środowisku od 15 lat. Trenerka międzykulturowa, trenerka rozwoju osobistego i komunikacji opartej na empatii. Wielokrotnie była w Indiach zawodowo w  jak i prywatnie podróżując z plecakiem, zaangażując się w wolontariat. Magister Ekonomii, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz absolwentka studiów podyplomowych na Wyżej Szkole Tischnera.

---

Relacja

W wydarzeniu wzięło udział 14 osób. Głównym tematem były zachowania Hindusów w środowisku biznesowym. Uczestnicy brali udział w ćwiczeniach, które miały na celu uwrażliwienie na kontakt z osobami z innej kultury, a także refleksja nad wartościami, które mogą być przyczyną odmiennych zachowań.

-------

Warsztat 2

StereoTyp - mój współpracownik. Trening uwrażliwiający międzykulturowo

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym jest zarządzanie stereotypem…
Jeżeli do tej pory spotkała/eś się tylko ze złymi stereotypami…
Jeżeli szukasz ziarna prawdy w stereotypach…
Jeżeli chcesz przeżyć trening uwrażliwiający międzykulturowo…

                                            ... przyjdź na nasz warsztat

Cele warsztatu: 

- zrozumienie mechanizmu powstawania stereotypów;
- nabywanie umiejętności tzw. zarządzania stereotypem, które polega m.in. na odróżnianiu wiedzy stereotypowej od wiedzy kulturowej (faktograficznej); 
- kształtowanie postawy wrażliwości międzykulturowej (zrozumienie znaczenia myślenia stereotypowego dla kształtowania się negatywnej postawy w stosunku do osób odmiennych kulturowo, a także konsekwencji takiego nastawienia w postaci niesprawiedliwego zachowania wobec tych osób);
- zapoznanie się z formą treningu międzykulturowego i uświadomienie sobie przydatności wiedzy z obszaru kompetencji międzykulturowej w środowisku akademickim, miejscu pracy i życiu codziennym.

Dowiesz się wszystkiego o stereotypach:

- ich genezie

- ich typach

- poznawczych i społecznych funkcjach

- metodach zmiany

- związkach z uprzedzeniami i dyskryminacją

 

termin: 20.10 (czwartek), godz. 14.00-17.00

miejsce: KPSC, ul. Grodzka 52, s. 118

rejestracjahttps://goo.gl/xomF1i

wydarzenie FB

Prowadzący: Julita Wóźniak (Sietar), Agnieszka Kowalska (KPSC)

INFORMACJA O TRENERCE

dr Julita Woźniak – nauczycielka języka angielskiego, trenerka edukacji globalnej i edukacji międzykulturowej. Bada zjawisko mowy nienawiści w Internecie w ramach projektu naukowego UE współrealizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Ukończyła Akademię Młodych Trenerów Brando Group w Łodzi, wewnętrzny kurs trenerów międzykulturowych SIETAR Polska i kurs Developing Intercultural Training Skills LTS w Wielkiej Brytanii. Prowadziła zajęcia z komunikacji międzykulturowej dla studentów i warsztaty międzykulturowe dla seniorów i wolontariuszy pracujących z imigrantami. Jest członkiem Stowarzyszenia SIETAR Polska, Stowarzyszenia PolDoc i Fundacji Polski Instytut Mentoringu.

___

Relacja

W warsztacie wzięło udział 13 studentów, głównie z KPSC ale gościliśmy także kolegę z religioznawstwa i koleżankę z biologii. W trakcie 4 - godzinnego spotkania zrealizowaliśmy trzy ćwiczenia, które miały na celu przybliżenie mechanizmów działania stereotypów. W pierwszym ćwiczeniu odkryliśmy, że stereotypy są wszędzie i każdy niemal podlega stereotypizacji. W drugim ćwiczeniu wcieliliśmy się w role pracowników HR i sprawdzaliśmy czy tylko kompetencje wpływają na wybór odpowiednich pracowników, czy jednak dane podlegające syeteotypizacji wpływają na szanse zatrudnienia. W trzecim ćwiczeniu podjęliśmy próby zmian stereotypów w 4 wariantach: u uczniów szkoły podstawowej, do której dołączył nowy kolega z Ukrainy; w społeczeństwie, w którym funkcjonują dowcipy o blondynkach; wśród kibiców Legii Warszawy i u właściciela mieszkania, który nie jest chętny wynając pokój romskiej studentce.