dr Lily Adamowicz

opiekun naukowy: prof. dr hab. Leszek Sosnowski
e-mail: klaudia.adamowicz[at]gmail.com
www: https://japanesewonderland.wixsite.com/lily

Absolwentka Porównawczych Studiów Cywilizacji i Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim (oba kierunki ukończone z wyróżnieniem), doktorantka Wydziału Filozoficznego UJ. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską dotyczącą transkulturowości japońskich subkultur Harajuku. Jej głównym problemem (a może wręcz odwrotnie) jest to, że jej zainteresowania naukowe oraz pozanaukowe podążają na tyle zgodnie, że ciężko je od siebie oddzielić.

Zainteresowania naukowe

• japońska popkultura i życie codzienne;
  • transkulturowość;
  • teoria subkultur;
  • antropologia interpretatywna.

Najważniejsze publikacje

• 2018, Oblicza kawaii, (razem z K. Sosnowską) Bydgoszcz.
  • 2015, Wizerunek mężczyzny w visual kei, Bydgoszcz.
  • 2015, Harajuku nowadays: characteristics, meaning and changes, (w:) Still Facing East II, Łódź.
  • 2014, Transculturality as a method on the example of visual kei, (w:) Facing East. International Scholars on Japanese Culture, Kraków.
  • 2013, Od subkultury do postsubkultury. Zmiany w obszarze dzisiejszej kultury alternatywnej, „Estetyka i Krytyka”, nr 29, Kraków.
  • 2013, Istota i znaczenie Lolita Fashion, (w:) Strój – zwierciadło kultury, pod red. M. Furmanik-Kowalska, J. Wasilewska, Warszawa-Toruń.

Inne osiągnięcia

• stypendendium Japan Foundation w Kansai Language Institute w Osace i Nippon Foundation oraz Toshiba Foundation w Inter-University Japanese Language Center w Jokohamie.

Zainteresowania pozanaukowe

• balet,