Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauka

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Guru. Między tradycją a współczesnością

Guru. Między tradycją a współczesnością

Agata Świerzowska, Guru. Między tradycją a współczesnością, Nomos, Kraków 2013.

Jest to unikalne, nie tylko w polskiej literaturze przedmiotu, studium postaci, czy wręcz instytucji guru. Choć z pojęciem guru i jego rolą w kulturze indyjskiej zetknęli się właściwie wszyscy zainteresowani tą tradycją, to mało kto mógłby tak naprawdę określić kim jest guru. [...] Podjęcie tej tematyki, choć tak trudne i złożone, jest niezwykle istotne, gdyż postacie różnego rodzaju guru, czy to autentycznych nauczycieli duchowych, czy też – niestety – różnego rodzaju oszustów, pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej.

Nawet najbardziej wnikliwa analiza nie gwarantuje, że będzie można poprawnie ocenić nauki poszczególnych nauczycieli i uniknąć rozczarowań. Ale na pewno warto w sposób rzetelny opisywać te zjawiska. A tak z pewnością czyni Agata Świerzowska. Stara się analizować przedstawione przez siebie zagadnienia z różnych punktów widzenia i uwzględniając różne stanowiska. Jest to rzetelne podejście interdyscyplinarne.

Z recenzji prof. dr hab. Marty Kudelskiej

 

Książka stanowi ciekawe, rzetelne i inspirujące studium dotyczące postaci guru, postaci kluczowe dla zrozumienia natury religijno-filozoficznych koncepcji indyjskich. [...]

W literaturze światowej jak i polskiej dzieła poświęcone guru nie są liczne, a ich autorzy z reguły zajmują się wybranymi aspektami tego zagadnienia. Tym samym książka Agaty Świerzowskiej wypełnia lukę w bardzo konstruktywny sposób. Zainteresuje ona niewątpliwie osoby zajmujące się indologią, kulturoznawstwem, religioznawstwem, socjologią i psychologią, a także wszystkich, dla których przemiany w zakresie religii i światopoglądów stanowią intrygujące zagadnienie.

Z recenzji prof. dra hab. Łukasza Trzcińskiego

Zobacz wstęp.