Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bezkresy kultury: Piwo, kobiety i krew - wojna według wikingów

„Bezkresy Kultury" to cykl comiesięcznych spotkań organizowanych przez Katedrę Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Na każdym z nich, jeden z wykładowców, doktorantów lub studentów PSC prezentować będzie wybrany aspekt kultury interesującego go kręgu cywilizacyjnego. Spotkania odbywają się w klubie Pauza in Garden i są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych kulturami świata. Celem cyklu jest próba przyjrzenia się (a gdy jest to możliwe: wyjaśnienia) różnorodnym problemom i zagadnieniom, związanym z szeroko pojętą, „bezkresną" Kulturą.

„Piwo, kobiety i krew - wojna według wikingów" - tak właśnie brzmi temat naszego pierwszego spotkania. O wikingach opowiadać będzie dr Joanna Puchalska, prowadząca zajęć z zakresu komunikacji międzykulturowej oraz konwersatoriów "Wikingowie" czy "Wojownicy i rycerze" w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji.. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. dawną i współczesną kulturę Japonii, kulturę wikingów oraz sztukę wojenną Europy i Azji Wschodniej. Zainteresowania badawcze łączy z praktycznym zdobywaniem wiedzy w zakresie sztuk walki i jeździectwa. 

„Wikingowie w oczach współczesnych uchodzili za krwiożerczych i odważnych wojowników. Chrześcijanie chcieli w nich widzieć karę za grzechy zesłaną na nich przez boga. Czy jednak rzeczywiście ci groźni ludzie północy byli niezwyciężeni w boju? Czy mieli jakąś specjalną broń, która zapewniała im przewagę na polu bitwy? Czy istnieli wśród nich szaleni wojownicy i mężne wojowniczki? A może to zaskoczenie i wyznawane ideały dawały im prawdziwą przewagę nad wrogami? Na te i inne pytania postaram się udzielić odpowiedzi."

Patronat medialny nad wydarzeniem (kolejność alfabetyczna): 

Zapraszamy na stronę wydarzenia na Facebooku!

Data opublikowania: 12.01.2015
Osoba publikująca: Wojciech Kosior