Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Imbolc

W dniu 31 stycznia 2010 roku grupa studentów porównawczych studiów cywilizacji wraz z dr Bożeną Gierek zorganizowała w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji obchody święta Brygidy, a zarazem dawnego celtyckiego święta Imbolc, które rozpoczynało wiosnę. Święto Imbolc wyznaczała data 1 lutego, aczkolwiek obchody tego święta rozpoczynały się już w wigilię święta, czyli 31 stycznia. Obecna patronka święta, święta Brygida, obok św. Patryka i św. Columcille, należy do trójki głównych świętych irlandzkich, którzy są zaliczani w poczet świętych irlandzkiego Kościoła katolickiego. Jednak jej żywoty, zawierające liczne motywy pogańskie, mogą wskazywać, iż przejęła ona wiele cech pogańskiej bogini Brigit. Niektórzy badacze wręcz uważają, że jest to jedna i ta sama osoba. Brygida zapowiada nadejście wiosny i jest zwiastunem powrotu do życia natury, dlatego też w pomieszczeniu, w którym zebrali się uczestnicy obchodów święta, nie mogło zabraknąć jej symboli, związanych z czterema żywiołami: przede wszystkim płonącej świecy, wody, kamieni, konarów drzewa, lodu oraz zielonych roślin.

Najbardziej rozpowszechnionym zwyczajem związanym z obchodami święta Brygidy jest wyplatanie z sitowia krzyży św. Brygidy, których znanych jest kilka rodzajów, m.in. czteroramienny, trójramienny i rombowy. Najpopularniejszy jest ten pierwszy. Zawiesza się go w domach oraz w pomieszczeniach gospodarskich, ale także w pubach. Przypisuje się mu właściwości ochronne, zwłaszcza przed uderzeniem pioruna. Legenda głosi, że Brygida po raz pierwszy wyplotła krzyż z sitowia, które leżało na klepisku w izbie, czuwając przy konającym wodzu pogańskim. Krzyż wzbudził zainteresowanie poganina, któremu Brygida opowiedziała o Bogu z nim związanym. Opowieść ta miała wywrzeć tak ogromne wrażenie na poganinie, iż się nawrócił.

Innym zwyczajem związanym ze świętem Brygidy jest wystawianie na pole Brat Bríde – „Płaszcza Brygidy". Obecnie są to wstążki, najczęściej koloru czerwonego. Zgodnie z wierzeniami ludowymi Brygida przechodząc przez pola dotyka płaszcza, który nabiera m.in. właściwości leczniczych.  Wyplataniu krzyży przez studentów towarzyszyły opowieści o Brygidzie, wspólne śpiewy oraz muzyka.

Na zakończenie obchodów święta w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji uczestnicy spożyli pokarm łączony z Brygidą – chleb maczany w miodzie i mleku, otrzymując przy tym trzykrotne błogosławieństwo Brygidy. Święto Brygidy – święto Imbolc było okazją do spotkania, wspólnej zabawy oraz mile spędzonego czasu.  Pomimo iż był to środek sesji egzaminacyjnej, studenci nie zawiedli.

Data publikacji: 15.11.2013
Osoba publikująca: Małgorzata Kniaź