Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obóz naukowy 2007

„Q'apaq Ńan" to nazwa sieci drożnej Tawantinsuyu, znanego powszechnie pod nazwą „imperium inkaskiego". Q'apaq Ńan ciągnęła się od północnych terenów dzisiejszego Ekwadoru, przez pustynne i górzyste tereny Peru, po stolicę imperium Cuzco i dalej przez tereny dzisiejszej Boliwii, aż po północną Argentynę i Chile, łącząc wiele różnorodnych krain i kultur. Prawie 100-letnie Imperium Inków (1438–1532), stabilne dzięki świetnemu systemowi administracyjnemu, ugięło się dopiero pod ciężarem najazdu hiszpańskiego i wewnętrznych sporów w latach 30. XVI wieku.

 Ponieważ Inkowie nie stosowali pisma (tylko system zapisu węzełkowego – qipu) pewne wyobrażenie o ich życiu mogą nam dać dopiero kroniki spisane od najazdu konkwistadorów (np. kronika Gracilasa de la Vegi). Czasy dawniejsze jednak możemy poznać jedynie dzięki źródłom archeologicznym oraz, pośrednio, dzięki współcześnie zebranym danym etnograficznym.

Od czasu przybycia pierwszych ludzi na teren Ameryki Południowej rozwinęło się wiele niezwykłych i ciekawych kultur, nie tylko powszechnie znane państwo Inków, o czym często zapomina się w programach czy publikacjach naukowych. Na przykład kultura Chinchorro, w której zwyczaj mumifikowania zmarłych wyprzedza o blisko 2000 lat słynne mumie egipskie. Miasto Caral, którego monumentalna zabudowa jest równa wiekiem piramidom w Giza. Kultury Paracas i Nazca ze swoimi geoglifami, Moche z doskonałą ceramiką portretową, Lambayeque z pięknymi wyrobami ze złota i wiele innych, które nieraz zostają przysłonięte inkaską sławą.

Państwo inkaskie, zwane Tawantinsuyu (państwo czterech stron) stanowiło przypieczętowanie wielowiekowego rozwoju cywilizacyjnego zachodzącego na terenie Środkowoandyjskiego Obszaru Kulturowego. Rozwój ten nie skończył się wraz z najazdem hiszpańskim. Regionalne tradycje przetrwały do dziś i można je z powodzeniem obserwować, na przykład wśród Indian Aymara, Quechua, czy Uros.

Poznanie tego niezwykłego, ciągle żywego bogactwa kulturowego stało się powodem zorganizowania obozu „Q'apaq Ńan", wyjazdu naukowego o charakterze „wędrownym", który odbywał się na terenach Ekwadoru, Peru i Boliwii. Został zorganizowany z inicjatywy studentów Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji pod kierunkiem mgr Aldo Vargas- Tetmajera jesienią 2007 roku, w ramach poszerzania wiedzy zdobytej na kursie „Cywilizacje Prekolumbijskie Ameryki Południowej".

Uczestnicy wyprawy: Aldo Vargas-Tetmajer, Karolina Kosyna, Łukasz Fuja, Mikołaj Gruszczyński, Asia Żurek, Jacek Trzebuniak

Zobacz galerię zdjęć na stronie Koła Naukowego PSC.