Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Teozofia w Polsce. Organizacje i idee" - warsztaty filozoficzne Fundacji Vademecum z udziałem dr Karoliny Hess (22.09.22)

Wspólnie z Fundacją Vademecum zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Wszystko jest filozofią 2.2". Gościem spotkania pt. "Teozofia w Polsce. Organizacje i idee" będzie dr Karolina Maria Hess. Spotkanie odbędzie się 22 września 2022 roku o godzinie 18.30 w siedzibie księgarni w Gdyni, a nagranie zostanie udostępnione w sieci w późniejszym terminie.

Teozofia - powstały w II połowie XIX w. eklektyczny nurt ideowy o podstawach panteistycznych, była jednym z najbardziej popularnych systemów religijno-filozoficznych na przełomie XIX i XX wieku. Był to prąd myślowy o znaczącym oddziaływaniu na kulturę, sztukę, zagadnienia społeczne. Były z nią związane liczne organizacje - poza Towarzystwem Teozoficznym także m.in. masońskie loże mieszane jak Le Droit Humain czy organizacje stricte religijne jak Liberalny Kościół Katolicki. Idee teozoficzne sprowadzone do Polski przez artystów i absorbowane przez elity intelektualne, stosunkowo szybko stały się także przedmiotem zainteresowania szerszego grona odbiorców.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Wszystko jest filozofią 2.2" współfinansowanego ze środków Miasta Gdyni. Wstęp wolny. Zapisy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org, w księgarni lub pod nr tel 58 6611541.

Więcej informacji można znaleźć w wydarzeniu na portalu Facebook
Nagranie z wykładu można znaleźć tutaj.

Cykl "Wszystko jest filozofią 2.2" organizowany jest przez zaprzyjaźnioną z nami Fundację Vademecum. Zachęcamy do zapoznania się także z poprzednimi prelekcjami przygotowanymi przez pracowników KPSC w ramach współpracy z Fundacją Vademecum:
  • Refleksje na temat meksykańskiego kultu Świętej Śmierci (Santa Muerte) w świetle semiotyki, dr Piotr Michalik (cz. 1, cz. 2),
  • O medytacji buddyjskiej z punktu widzenia filozofii buddyjskiej, prof. dr hab. Artur Przybysławski (link),
  • Pięć kolorów. Makro i mikrokosmos w kulturze tybetańskiej, dr hab. Joanna Grela, prof. UJ (cz. 1, cz. 2),
  • Przenikanie kultur – jako wyzwanie dla społeczności lokalnych, narodów i organizacji ponadnarodowych, dyskusja panelowa z udziałem prof. dr hab. Marty Kudelskiej (link),
  • Kokugaku jako narzędzie konstrukcji tożsamości japońskiej, dr Renata Iwicka (link),
  • Czy nauka i filozofia wchodzą w nieunikniony konflikt?, dyskusja panelowa z udziałem dr Pauliny Tendery (link).