Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„Pana Profesora dziennik sekretny” — spotkanie z prof. dr. hab. Arturem Przybysławskim

Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Officyna zapraszają do księgarni De Revolutionibus Books&Cafe przy ul. Brackiej 14 na rozmowę z Arturem Przybysławskim poświęconą jego najnowszej książce pt. „Pana Profesora dziennik sekretny”. Książka zostałą objęta patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. 

Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę (15.06) o godzinie 18.30, a rozmowę poprowadzi Jerzy Franczak.

📒 W powieści tej postać literacka występuje przeciwko autorowi w imię własnej wolności. W tę swoistą konfrontację wciągnięta zostaje cała tradycja literatury europejskiej, która okazuje się narzędziem walki o autonomię tytułowego bohatera zmierzającego do zniszczenia swojego autora. Wszelako autor nie daje za wygraną i próbuje odzyskać utraconą kontrolę nad swą postacią, skutkiem czego pisze zapewne najdłuższe w literaturze polskiej zdanie, które na dodatek jest nieprzyzwoite.

📖 Erudycyjna powieść Artura Przybysławskiego, korzystająca obficie i zabawnie z tradycji europejskiej powieści oraz z filozofii i teorii literatury, nawiązuje do pierwszej jego powieści Pan Profesor nagrodzonej na gdańskim konkursie literackim (2019); nie wymaga jednak ani jej uprzedniej znajomości, ani profesjonalnej znajomości wspomnianych dziedzin. Bezwzględnie jednak wymaga inteligentnego poczucia humoru, bez którego jej lektura nie jest w zasadzie możliwa.


Więcej informacji na temat książki i spotkania można znaleźć tutaj.