Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych zaprasza na spotkanie w ramach serii Kolokwia Humanistyczne, podczas którego wystąpi dr hab. Piotr Kłodkowski, prof. UJ

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych zaprasza na spotkanie w ramach serii Kolokwia Humanistyczne, podczas którego wystąpi dr hab. Piotr Kłodkowski, prof. UJ.

Tytuł wystąpienia: Azjatycka Wielka Gra. Indie i Azja Południowa w sporze o dominację w Azji. I nie tylko...

Kolokwium Humanistyczne odbędzie się online 09.06.2022 r. o godz. 15:00.
Szczegółowe informacje i link do spotkania można znaleźć tutaj.

Abstrakt:

Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do zasadniczych zmian społecznych, politycznych i gospodarczych nie tylko w Europie, czy w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, ale ma swój niemały wpływ na sytuację w Azji. To właśnie ku Azji będzie stopniowo przesuwał się ciężar polityki i gospodarki światowej, i to mimo dramatycznych wydarzeń we wschodniej części Starego Kontynentu. Spory i konflikty między państwami azjatyckimi, o gigantycznym potencjale ludnościowym, ekonomicznym i militarnym, będą miały implikacje wykraczające daleko poza  sferę Indo-Pacyfiku. Podczas wykładu skupimy się przede wszystkim na Azji Południowej, gdzie regionalne mocarstwo – Indie stawia czoła Chinom, zainteresowanym poszerzaniem sfery własnych interesów i osiągnięciem statusu mocarstwa dominującego. To współczesna Azjatycka Wielka Gra (następna odsłona „Wielkiej Gry” z XIX stulecia), w którą zaangażowane są coraz bardziej Stany Zjednoczone. Czy obecna sytuacja w Azji przypomina sytuację w Europie w latach poprzedzających wybuch I Wojny Światowej? Czy Indie i Chiny są skazane na konflikt, jak ongiś Niemcy i Francja? Czy zaangażowanie USA w działania kontrujące chińską ekspansję (np. sojusz QUAD) mogą osłabić amerykańską obecność wojskową w Europie? Dlaczego Indie i Chiny zainteresowane są trwałą współpracą z Rosją? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas naszego wykładu.