Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

#TikTok demokracja? | Punkt krytyczny #2 z udziałem dr Agnieszki Mikrut-Żaczkiewicz

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugim spotkaniu z cyklu Punkt krytyczny pt. TikTok demokracja?, które odbędzie się online na żywo 28 kwietnia o godzinie 18:30.

Punkt krytyczny to nowy popularnonaukowy talk show, gdzie krytyczną perspektywę nauki wykorzystujemy, aby przyjrzeć się wybranemu problemowi, co do którego panują „zdroworozsądkowe” przekonania.

Gospodarze cyklu dr Samuel Nowak i Tomasz Pytko gościć będą dr hab. Łukasza Gacka, prof. UJ, kierownika Zakładu Chin w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dr hab. Piotra Łasaka, prof. UJ, z Zakładu Finansów i Ekonomii Międzynarodowej UJ oraz dr Agnieszkę Mikrut-Żaczkiewicz z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. 

TikTok demokracja? Serwis TikTok traktujemy jako pretekst do rozmowy o tym, jak Chiny próbują urządzić na nowo świat. TikTok ucieleśnia wszystkie cechy chińskiej ekspansji: supernowoczesne technologie wspierane przez państwo, wykorzystanie ich do nadzoru wewnątrz kraju, jak i zbierania danych poza nim, wreszcie, globalny zasięg.

  • Czy ChRL wykupiła demokrację?
  • Jak długo trwał będzie rozwój Chin, co może go zatrzymać?
  • Skąd wynika brak zaufania do gospodarki i polityki “pastwa środka”?
  • Czy korzystając z chińskich technologii, aplikacji, ubrań jesteśmy bezpieczni?
  • O co toczy się cybernetyczna gra z ultraszybkim Internetem w tle?
  • Co w “made in Chine” jest warte naśladowania a na co nie możemy przymrużyć oczu?
Punkt krytyczny bo krytyczna perspektywa, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania. Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia. Transmisja będzie dostępna na FB i YT.