Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pracownia Kultur Szlaku Jedwabnego IKŚiO PAN

Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie informuje o powstaniu nowej jednostki: Pracowni Kultur Szlaku Jedwabnego.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami przesłanymi przez Zespół Pracowni Kultur Szlaku Jedwabnego​:

Nowa pracownia opiera się na dwóch filarach: grupie archeologicznej i grupie kulturoznawczej, których współpraca – jak mamy nadzieję – pozwoli nam na dogłębne zbadanie zarówno dziedzictwa materialnego, jak i niematerialnego, a przez to w sposób naturalny połączy to, co zawsze było wyrazem jednej kultury, ale w przeszłości niejednokrotnie traktowane było oddzielnie.

Szlak Jedwabny w nazwie Pracowni, bardzo szeroko rozumiany i obejmujący także szlak morski, wskazuje nie tylko na region geograficzny będący przedmiotem naszych zainteresowań, ale jest jednocześnie symbolem tego, co w działalności Pracowni wydaje się nam być najważniejsze. Tym priorytetem jest badanie kultur obszaru związanego z wielkim Szlakiem Jedwabnym ze szczególnym uwzględnieniem wzajemnych zależności i wpływów na te kultury oddziałujących.

Więcej informacji o Pracowni Kultur Szlaku Jedwabnego znajdą Państwo pod adresem: http://iksiopan.pl/index.php/pl/struktura/zaklady/zaklad-wspolczesnych-kultur-azji-i-afryki/pracownia-kultur-szlaku-jedwabnego

Jednym ze stałych elementów działalności Pracowni będzie cykl wykładów pod wspólnym tytułem „Wokół Szlaku Jedwabnego” (http://iksiopan.pl/index.php/pl/dzialalnosc-naukowa/seminaria-i-wyklady/wokol-szlaku-jedwabnego).

Niezmiernie cieszymy się, że w roku akademickim 2020/21 udało się nam zaprosić m.in. tak wybitnych prelegentów jak prof. dr Diwakar Acharya (Oxford), dr Stefan Baums (Monachium), dr hab. Dragomir Dimitrov (Marburg), prof. dr hab. Hiromi Habata (Tokio), prof. dr hab. Marek Mejor (Warszawa) i prof. dr hab. Monika Zin (Lipsk).

Cykl ten zostanie zainaugurowany już 27. listopada o godz. 17.00 wykładem prof. dr. hab. Marka Mejora „Szlak Jedwabny: na skrzyżowaniu kultur”. Wykład odbędzie się online (przy pomocy MS Teams) i będzie ogólnodostępny. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem pksj@iksio.pan.pl.

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy nie tylko do wysłuchania wyżej wymienionego cyklu wykładów i śledzenia naszych poczynań, ale przede wszystkim do współpracy, która by nas niezmiernie cieszyła.