Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Forum młodszych KPSC: mgr Mariola Pawełko

Zapraszamy

 

Forum młodszych KPSC to prezentacje naszych nowych licencjatów i magistrów. Młodych, utalentowanych z niebanalnymi pomysłami badawczymi, ambitnych i dociekliwych. Jesteśmy dumni mogąc zaprezentować ich odkrycia.
Forma spotkania: prelekcja 20-30 minut, pytania, dyskusja 20-30 minut.

Na marcowym spotkaniu gościmy mgr Mariolę Pawełko, która przedstwi swoją pracę magisterską: "Dźwięki buntu. Muzyka Samów kontra skandynawski porządek."

29 marca (środa) 2017

godz. 16.00-17.00

KPSC, sala 114

Zapraszamy.

 

Praca magisterska dotyczyła współczesnej muzyki Samów z krajów nordyckich. Ludność samska jest rdzenną społecznością Finlandii, Szwecji i Norwegii. Są oni również autochtonami rosyjskiego regionu - Półwyspu Kolskiego. Jednakże w tej pracy punkt nacisku zostanie położony na kwestie związane z historią kultury Samów oraz ze współczesnymi przejawami muzykalności autochtonów z krajów nordyckich – od twórczości wokalnej, przez muzykę instrumentalną do tej związanej z popkulturą. Istotne są tu także sposoby nawiązywania do kultury przodków przez najmłodsze pokolenie artystów z Sápmi, Kraju Samów. Muzyka niezwykle mocno związana jest z kulturą Samów. Uwidoczniło się to zwłaszcza na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, gdy kulturowe wyznaczniki rdzennej społeczności pojawiły się w publicznym dyskursie dzięki twórczości samskich artystów. Był to rezultat rebelii mniejszości etnicznej kontestującej nordycki porządek.

 

Data opublikowania: 21.02.2017
Osoba publikująca: Agnieszka Kowalska