Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauka

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Chrześcijaństwo i Europa. Studia z dziejów cywilizacji Zachodu

Chrześcijaństwo i Europa. Studia z dziejów cywilizacji Zachodu

Andrzej Flis, Chrześcijaństwo i Europa. Studia z dziejów cywilizacji Zachodu, Zakład Wydawniczy Nomos, Kraków 2001. 

Praca niniejsza rodziła się mozolnie na przestrzeni długiego czasu i przypomina drzewo o licznych słojach. Stanowi ona plon dziesięcioletnich badań teoretycznych zapoczątkowanych pod koniec 1991 roku podczas mojego pobytu w Hebrew University of Jerusalem i kontynuowanych następnie w innych ośrodkach akademickich, takich jak European University Institute we Florencji, Trinity College w Dublinie, Universiteit van Amsterdam, University of Exeter, Katholieke Universiteit w Leuven, Niirnberg Universitat, John Hopkins University w Bolonii, Central European University w Pradze, Universite de Geneve, American University w Kairze, People's University of China w Pekinie, Sun Yat Sen University w Kantonie, Institute of Southeast Asian Studies w Singapurze, University of Hong Kong, Kobe University, Kyoto University, Hokkaido University w Sapporo, National Chengchi Uniyersity w Tajpei, National University w Seulu czy też konfucjański Sung Kyun University w Korei.

Niektóre idee przedstawione w niniejszej pracy są znacznie wcześniejsze. Dotyczy to przede wszystkim drugiego i trzeciego rozdziału książki. Rozstrzygnięcia w nich zawarte stanowią rozwinięcie tez opublikowanych wspólnie ze Sławomirem Kapralskim w artykułach: Interesy, charyzma i dynamika kultury, "Studia Socjologiczne", 1987, nr 3-4 oraz Czas społeczny: między zmianą i nieśmiertelnością, "Studia Socjologiczne", 1988, nr 2. Również trzy inne rozdziały tej książki były ogłoszone drukiem przed laty: Cechy konstytutywne kultury europejskiej w "Kwartalniku Filozoficznym", 1993, nr 3; Innowacyjność cywilizacji Zachodu w pracy zbiorowej pod redakcją Aleksandra Marcinkowskiego, Kapitalizm po polsku, Kraków 1996, a także Dynamika cywilizacji: Europa, Chiny, Japonia w "Kulturze i Społeczeństwie", 2000, nr 1.

Wymienione artykuły odzwierciedlają kolejne etapy moich badań nad genezą i rozwojem kultury europejskiej. Opublikowane one zostały w niniejszym tomie w nowych, poszerzonych wersjach, znacznie odbiegających od pierwotnych tekstów. Poprawione i wzbogacone o wnioski z licznych dyskusji, powadzonych przez długie lata ze studentami, doktorantami i uczonymi z kilkunastu uniwersytetów europejskich i azjatyckich, atakują problemy, z którymi zmagałem się od dawna, w dojrzalszy – mam nadzieję – i bardziej zadowalający sposób.

Z Przedmowy