Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyjazd naukowo-badawczy do Indii i Nepalu 2014

Na przełomie lutego i marca 2014 roku grupa studentów UJ wyruszyła na wyprawę badawczą do Indii i Nepalu śladami historycznego Buddy Śakjamuniego. Studenci mieli na celu skatalogowanie i usystematyzowanie wiedzy buddologicznej zdobytej na wykładach i wykorzystanie jej w indyjskiej rzeczywistości. Wyprawą dowodził dr hab. Artur Przybysławski.

Przygoda rozpoczęła się w buddyjskim klasztorze w New Delhi – K.I.B.I (Karmapa International Buddhist Institute), gdzie po raz pierwszy studenci spotkali się ze wspólnotą buddyjską. Dla większości było to niezwykłe przeżycie, jak również doskonałe pole badawcze. Z New Delhi grupa wyruszyła w kierunku Bodh Gaya, które jest niezwykle istotnym punktem na mapie dla każdego buddologa, a także buddysty – to właśnie tu Budda osiągnął wielkie oświecenie. Studenci wielokrotnie wspominali o niesamowitej atmosferze spokoju, jaką emanuje to miejsce.

Oprócz doświadczeń duchowych, cenne obserwacje prowadzone były nad architekturą buddyjską. Przykładem takiej sakralnej architektury jest kompleks świątynny Mahabodhi widniejący na liście Dziedzictwa Światowego UNESCO od 2002 roku. Zaznajomieni z Mahaparanibbana Suttą młodzi buddolodzy, doświadczyli w tym miejscu niezwykłych przeżyć, mając możliwość skonfrontowania wiedzy płynącej z sutty z tym, co zobaczyli. Zapierająca dech w piersiach charakterystyczna buddyjska sztuka i architektura pozwoliła studentom przeprowadzić badania nad różnorodnością tradycji buddyjskich występujących w Indiach oraz w samym Bodh Gaya.

Następnie studenci ruszyli dalej śladami Buddy. Podróżowali do Rajgir, Nalandy, Sarnath, Lumbini i Kushinagar dokumentując zachwycające zabytki związane z życiem Buddy. Każde z tych miejsc jest tak niesamowite, że nie sposób jest opisać emocje, jakich się w nich doświadcza.

Ostatni tydzień wyprawa buddologiczna spędziła w Katmandu. Dzięki temu studenci mogli dostrzec różnice kulturowe i architektoniczne Indii i Nepalu, który charakteryzuje się osobliwą atmosferą ze względu na położenie geograficzne, jak i żyjących tam Tybetańczyków przebywających na uchodźstwie.

Oprócz możliwości prowadzenia badań nad grupami etnicznymi Nepalu, wyprawa prowadziła również badania nad różnicami pomiędzy klasztorami indyjskimi i nepalskimi jakie można było dostrzec szczególnie w praktykach medytacji, rytuałach buddyjskich czy wykładach buddyjskich mistrzów.

Podróż do Indii oraz Nepalu, a także możliwość prowadzenia badań w tych niezwykłych miejscach była owocnym doświadczeniem, które pozwoliło młodym buddologom przeżyć niezwykłą przygodę oraz znaleźć inspirację do dalszych badań nad buddyzmem.

Data publikacji: 22.03.2015
Osoba publikująca: Małgorzata Kniaź