Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bezkresy kultury: Zbrodnie (z) miłości. Ocenzurowana historia potopu w 'Noe: wybrany przez Boga'

Czas: 2. III 2015, 19:00
Miejsce: Pauza in Garden, ul. Rajska 12
 
Film Noe: Wybrany przez Boga wszedł na ekrany kin w 2014. Od razu wywołał burzliwe dyskusje, swoją treścią daleko wykraczające poza domenę filmoznawstwa. Jakkolwiek bowiem sam twórca nazwał swoje dzieło „najmniej biblijnym filmem kiedykolwiek powstałym" to recenzje zdominowane zostały przez zarzuty zniekształcenia treści biblijnych właśnie. Według krytyków, Aronofsky przedstawił opowieść, w której Noe okazał się zaślepionym fanatykiem, Stwórca odległym i obojętnym despotą a istota ludzka daleką od bycia koroną stworzenia. W rezultacie "Noe…" znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich kilku dekad a jego projekcja została zakazana m.in. w Indonezji, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
 
Jeśli jednak przyjrzeć się scenariuszowi i skonfrontować go z klasycznymi pierwowzorami, okaże się, że Aronofsky czerpał z treści obecnych już w starożytności. Tym samym krytyka skierowana przeciwko ekranizacji równie dobrze mogłaby zostać odniesiona do Biblii, rękopisów z Qumran czy też rabinicznych midraszy. Co więcej, kilka zasadniczych wątków obecnych w filmie to poniekąd złagodzona wersja ich klasycznych odpowiedników; upadek aniołów, zapalczywość Hama czy grzech pierwszej pary w oryginalnych źródłach przedstawiają się daleko bardziej niepokojąco. 
Tymi właśnie nieocenzurowanymi opowieściami zajmiemy się podczas spotkania.
 
Dr Wojciech Kosior jest psychologiem i religioznawcą, zajmuje się demonologią judeochrześcijańską, bada źródła starożytne i średniowieczne: Biblię hebrajską, apokryfy i pseudepigrafy oraz wczesną literaturę rabiniczną. Pracuje w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi kursy takie jak: Szatan w religiach Abrahamowych, Anioły w trzech monoteizmach oraz Wampir – klasyczne korzenie mitu. Jeśli akurat nie poluje na demony (literackie), to gra w Dooma.
 
Zapraszamy na stronę wydarzenia na Facebook'u!
 
Patronat/matronat nad wydarzeniem objęły:
Data opublikowania: 17.02.2015
Osoba publikująca: Wojciech Kosior