Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Debata pt. "Znaczenie Indii dla interesów Polski w ujęciu geostrategicznym" z udziałem dra hab. Piotra Kłodkowskiego, prof. UJ (16.05)

Debata organizowana jest przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w Warszawie

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza na debatę strategiczną pt. Znaczenie Indii dla interesów Polski w ujęciu geostrategicznym, która odbędzie się 16 maja 2024 r. (czwartek) w godz. 15.00–16.30 w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (ul. Warecka 1A, Warszawa). 

Indie nie potępiły agresji Rosji na Ukrainę i utrzymują z Rosją dobre relacje, a dodatkowo zostały jednym z dwóch głównych odbiorców rosyjskiej ropy. Mimo to USA, UE i szereg państw europejskich intensyfikują współpracę z Indiami, postrzegając je jako wschodzące mocarstwo, przeciwwagę dla wpływów Chin i kluczowego partnera gospodarczego. Trwające do początku czerwca wybory parlamentarne są doskonałą okazją do zastanowienia się nad przyszłą polityką zagraniczną Indii i ich zmieniającą się rolą w systemie międzynarodowym, w którym chcą zająć miejsce niezależnego bieguna – państwa cywilizacji.

Jak powinna kształtować się polityka RP wobec Indii w obliczu ich zmian wewnętrznych i rosnącej roli międzynarodowej? Czy bliższa współpraca z tym państwem może ułatwić realizację interesów strategicznych RP? Jak na relacje polsko-indyjskie wpływają relacje Indii z USA, UE, Rosją i Chinami? Debata odchodzi od analizy relacji dwustronnych z perspektywy gospodarczej i stawia pytania o znaczenie Indii dla bezpieczeństwa Polski.

W debacie udział wezmą:

·       Piotr Kłodkowski, Uniwersytet Jagielloński, były ambasador RP w Indiach

·       Tomasz Orłowski, Sciences Po Paris, były ambasador RP we Francji i Włoszech

·       Patrycja Sasnal, kierowniczka Biura Badań i Analiz PISM

·       Bogdan Góralczyk, Uniwersytet Warszawski, były ambasador RP w Tajlandii

Moderacja: Patryk Kugiel, analityk, Biuro Badań i Analiz, PISM

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału do 14 maja 2024 r. na adres: bip@pism.pl

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia rejestracji.