Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cykl wykładów pt. "Antropologia Rzeźby"

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wykłady z cyklu "Antropologia Rzeźby", które prowadzone będą dzięki współpracy naukowej nawiązanej między Wydziałem Rzeźby ASP w Warszawie, Wydziałem Rzeźby ASP w Krakowie oraz Katedrą Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego

W tym semestrze odbędą się dwa spotkania, których tematami będą:

26 maja, środa 16:30 - Antropologia rzeźby starożytnej, dr Grażyna Bąkowska-Czerner (UJ)

Aktualizacja 25.05:
Szanowni Państwo, 
Z przyczyn losowych, ale poważnych, musieliśmy dokonać zmian w planie wykładów i jutro zapraszamy wszystkich na wykład dr Piotra Michalika pt. Antropologia rzeźby: estetyczne wymiar meksykańskiego kultu Świętej Śmierci (Santa Muerte). Mamy nadzieję, że taka oferta okaże się dla Państwa równie ciekawa. 
 

Link: https://meet.google.com/rnd-dkiq-ydf

27 maja, czwartek 15:30 - Antropologia pomnika wojennego, dr Elżbieta Olzacka (UJ)

Link: https://meet.google.com/non-rckk-ijg

Głównym celem współpracy jest rozwinięcie refleksji kulturoznawczej i filozoficznej w zakresie wybranych aspektów historii, teorii oraz techniki sztuki rzeźbiarskiej, która znajdzie zastosowanie w praktyce dydaktycznej na kierunkach artystycznych. W ramach współpracy rozwijane są obszary wiedzy kulturoznawczej obejmującej tereny Ameryki Południowej, Indii i Azji Południowej, Chin i Japonii, antycznej rzeźby obszaru śródziemnomorskiego, świata arabskiego, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Bizancjum i wielu innych. 

Zachęcamy do wspólnego pogłębienia refleksji filozoficznej nad zagadnieniem antropologii rzeźby, jako problemu artystycznego odnoszącego się do roli twórcy, formy komunikatu, odczytania dzieła rzeźbiarskiego w kontekście autobiograficznym, indywidualnego doboru tworzywa rzeźbiarskiego, a także do znaczenia figury ludzkiej oraz maski, ponadto zagadnienia pamięci indywidualnej i zbiorowej (idea pomnika) i wielu innych.

Z wyrazami szacunku

Dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr hab. Rafał Rychter, prof. ASP,

Dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. dr. hab. Jan Tutaj,

dr Paulina Tendera, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego,

Daria Mędrzycka, Przewodnicząca Samorządu Studenckiego ASP w Warszawie

Zaproszenie (.pdf) można pobrać tutaj.