Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

KzK: Rodziny wielokulturowe w Polsce. Badanie, działanie i życie codzienne.

Kulturoznawca zOrientowany na Karierę

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Kulturoznawca zOrientowany na Karierę. Temat spotkania: "Rodziny wielokulturowe. Badanie, działanie i życie codzienne."

Gośćmi spotkania będą dr Ewa Sowa-Behtane (Stowarzyszenie Rodzin Wielokulturowych) i Joanna Rychlicka (Uniwersytet w Leuven, Interculturalism, Migration and Minorities Research Centre (IMMRC))

Termin: 2 czerwca 2016, godz. 16.30-18.30

Miejsce: KPSC, ul. Grodzka 52, s. 106

FB wydarzenie 

Część I. Badania

W I części spotkania nasi goście przedstawią wyniki swoich badań poświęconych rodzinom i związkom wielokulturowym. 
Dr Ewa Sowa-Behtane, autorka publikacji „Rodziny wielokulturowe", zaprezentuje podstawowe zagadnienia związane z analizą funkcjonowania rodzin wielokulturowych w Polsce. Pokrótce omówiona zostanie statystyczna i kulturowa charakterystyka rodzin wielokulturowych, zamieszkujących w Polsce oraz prawne regulacje dotyczące zawierania małżeństw binacjonalnych. Poruszone zostaną także wątki roli zróżnicowania kulturowego, językowego czy religijnego w relacjach małżeńskich i rodzinnych oraz zagadnienie kształtowania tożsamości i edukacji dzieci pochodzących z rodzin wielokulturowych. Jako podsumowanie posłuży nam prezentacja rodzinnych i instytucjonalnych strategii adaptacyjno-integracyjnych rodzin wielokulturowych, zrekonstruowanych podczas prowadzonych przez autorkę badań.
(20 minut)

Zapraszam do zapoznania się z fragmentami publikacji "Wielokulturowe rodziny"


Pani Joanna Rychlicka przedstawi nam wyniki swoich analiz, prowadzonych w toku studiów magisterskich, w zakresie antropologii społeczno-kulturowej, na Uniwersytecie w Leuven. Jej praca "Love in the Time of Xenophobia: A Study of Interracial Relationships in Poland" dotyczy sposobów mediowania między polskim społeczeństwem a kulturowym "obcym" przez kobiety w małżeństwach lub związkach mieszanych, mieszkających na terenie Polski.
(20 minut)

Część II Działanie
W II części poprosimy dr Ewę Sowę-Behtane aby opowiedziała o działalności Stowarzyszenia Rodzin Wielokulturowych działającego w Krakowie. Jakie projekty są aktualnie realizowane i w jaki sposób stowarzyszenie wspiera i współpracuje z rodzinami wielokulturowymi? Jakie potrzeby mają rodziny binacjonalne mieszkające w Polsce?
(15 -20 minut)

 


 

Część III Życie codzienne
Pod koniec naszego spotkania, kiedy atmosfera nabierze już bardziej nieformalnego i familiarnego charakteru, porozmawiamy z reprezentantami rodzin wielokulturowych. Chcielibyśmy poznać ich punkt widzenia, ich opinię o życiu spędzanym przy boku osoby wychowanej w innej kulturze, mówiącej innym językiem czy wyznającej inną religię. Chętnie usłyszymy w jakim języku czyta się bajki dzieciom, czy często mylą się święta i czy teściowie wszędzie są tak pomocni jak w Polsce.



Zapraszam
dr Agnieszka Kowalska
a.kowalska@uj.edu.pl

 

 

 

 

Data opublikowania: 29.04.2016
Osoba publikująca: Agnieszka Kowalska