Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bezkresy kultury: Nepal. Koniec świata i co dalej?

Pod koniec kwietnia nazwa "Nepal" padła w polskich mediach prawdopodobnie więcej razy, niż w całej ich dotychczasowej historii. Największe od 80 lat trzęsienie ziemi pozbawiło życia niemal 10 000 osób, niszcząc domy około dwóch milionów ludzi. Dramatyczne, czasami ustawiane ujęcia (dziennikarze nie jechali tam, gdzie wydarzał się prawdziwy dramat) przez kilka dni zdominowały polskie i światowe media. 

Niedługo potem temat zaczął cichnąć. Pół roku później w polskich mediach ani słowem nie wspomina się o sytuacji kraju, który jeszcze kilka miesięcy temu stał w centrum ich zainteresowania. Tymczasem, sytuacja na Dachu Świata jest dramatyczna: zniszczony trzęsieniem kraj zmaga się z najpoważniejszym kryzysem wewnętrznym od zakończenia wojny domowej w 2008 roku. Embargo handlowe nałożone niecałe dwa miesiące temu przez Indie sparaliżowało gospodarcze życie himalajskiego państwa, narażając miliony ludzi na próby przetrwania bez podstawowych środków do życia. 

W trakcie pierwszej godziny spotkania opowiem Państwu o sytuacji polityczno-społecznej w Nepalu przed i po trzęsieniu ziemi. Wykażę, jak decyzje i spory na politycznym poziomie "makro", sięgającym nie tylko polityki nepalskiej, ale i sporu dwóch mocarstw - Indii oraz Chin - wpływają na poziom "mikro", czyli życie przeciętnego mieszkańca Nepalu. Opowiadanie to wzbogacone będzie zdjęciami z 25 kwietnia i kilku tygodni po trzęsieniu - ze względu na prowadzone wówczas badania terenowe w Katmandu, miałem szansę doświadczać tych wydarzeń na własnej skórze.

W drugiej części spotkania krótki przegląd obecnej sytuacji Nepalu z humanitarnego punktu widzenia da przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej. Opowie też państwu, jakie działania podejmuje obecnie PAH dla wsparcia himalajskiego kraju oraz jak można tej organizacji w tych działaniach pomóc.
 
Zapraszamy na stronę wydarzenia na FB.

- - -

Jakub Belina-Brzozowski - doktorant socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzi zajęcia z języka tybetańskiego i historii buddyzmu w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Naukowo interesuje się przede wszystkim problemem tożsamości uchodźców tybetańskich oraz buddyjską religijnością ludową. Poza uczelnią zajmuje się tańcem i pisaniem tekstów na pograniczu literatury i reportażu.

Osią opowieści przedstawicieli PAH będzie akcja SOS Nepal, która Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła krótko po trzęsieniu ziemi 25 kwietnia.
 
Data opublikowania: 03.12.2015
Osoba publikująca: Wojciech Kosior