Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauka

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacje

Tales i początki refleksji europejskiej

Tales i początki refleksji europejskiej

Jest więc ta książka nie tylko opracowaniem wszystkich ważniejszych świadectw dotyczących Talesa, nie jest też tylko podsumowaniem i krytycznym namysłem nad całą literaturą przedmiotu, lecz i nową, całościową interpretacją myśli Talesa, w której przyjęta perspektywa pozwoliła na wydobycie kilku ważnych i dotychczas niedostrzeganych kwestii. Podkreślenie wagi mitologii w myśli Talesa, analiza typów dyskursu stosowanych przez filozofa z Miletu oraz całościowe potraktowanie jego myślenia w jego przedfilozoficznej i przednaukowej jedności umożliwiły mi, jak sądzę, głębsze i odmienne od dotychczasowych spojrzenie na geniusz Talesa i początek refleksji europejskiej.Jest więc ta książka nie tylko opracowaniem wszystkich ważniejszych świadectw dotyczących Talesa, nie jest też tylko podsumowaniem i krytycznym namysłem nad całą literaturą przedmiotu, lecz i nową, całościową interpretacją myśli Talesa, w której przyjęta perspektywa pozwoliła na wydobycie kilku ważnych i dotychczas niedostrzeganych kwestii. Podkreślenie wagi mitologii w myśli Talesa, analiza typów dyskursu stosowanych przez filozofa z Miletu oraz całościowe potraktowanie jego myślenia w jego przedfilozoficznej i przednaukowej jedności umożliwiły mi, jak sądzę, głębsze i odmienne od dotychczasowych spojrzenie na geniusz Talesa i początek refleksji europejskiej.
Bushidō. Ethos samurajów od opowieści wojennych do wojny na Pacyfiku

Bushidō. Ethos samurajów od opowieści wojennych do wojny na Pacyfiku

Niniejsza książka śledzi najważniejsze elementy składające się na ethos samurajski, analizuje sprzeczne niekiedy poglądy samych samurajów na własną rolę i pozycję w społeczeństwie, a także ukazuje, w jaki sposób zaistniał on w XX wieku – jako narzędzie wojennej propagandy oraz popularny temat w kulturze masowej.Niniejsza książka śledzi najważniejsze elementy składające się na ethos samurajski, analizuje sprzeczne niekiedy poglądy samych samurajów na własną rolę i pozycję w społeczeństwie, a także ukazuje, w jaki sposób zaistniał on w XX wieku – jako narzędzie wojennej propagandy oraz popularny temat w kulturze masowej.
Podstawy religijnej kultury Tybetu. Splątana historia

Podstawy religijnej kultury Tybetu. Splątana historia

Choć buddyzm wywarł silny wpływ i wciąż odgrywa ważną rolę w kulturze Tybetu, u podstaw tybetańskiej kultury religijnej, tak starożytnej, jak i współczesnych jej przejawów, leżą rozmaite, wciąż mało przebadane, ludowe i przedbuddyjskie idee oraz praktyki. Buddyzm, asymilując się w Tybecie, nie tylko – co podkreśla i wykazuje Autorka – nie wyeliminował postaw i zachowań stojących w sprzeczności ze swoim systemem normatywnym, jak rytuały dywinacyjne, rytuały związane z zapewnianiem pomyślności, sprowadzaniem duszy czy lokalne kulty ludowe, lecz wchłonął je i w wielu wypadkach sam się do nich dostosował.Choć buddyzm wywarł silny wpływ i wciąż odgrywa ważną rolę w kulturze Tybetu, u podstaw tybetańskiej kultury religijnej, tak starożytnej, jak i współczesnych jej przejawów, leżą rozmaite, wciąż mało przebadane, ludowe i przedbuddyjskie idee oraz praktyki. Buddyzm, asymilując się w Tybecie, nie tylko – co podkreśla i wykazuje Autorka – nie wyeliminował postaw i zachowań stojących w sprzeczności ze swoim systemem normatywnym, jak rytuały dywinacyjne, rytuały związane z zapewnianiem pomyślności, sprowadzaniem duszy czy lokalne kulty ludowe, lecz wchłonął je i w wielu wypadkach sam się do nich dostosował.
Rozmowy o malarstwie

Rozmowy o malarstwie

Książka Pawła Taranczewskiego i Pauliny Tendery Rozmowy o malarstwie łączy w sobie walory publikacji naukowej oraz swobodnej, choć rzeczowej rozmowy o sztuce i jej wartościach. Taka forma zachęca czytelnika do włączenia się w dialog prowadzony przez autorów i sprawia, że książka zachowuje otwartość merytoryczną i filozoficzną. Autorzy wnikają w szczegółowe kwestie filozoficzne, każdorazowo konsekwentnie powracając jednak do głównego tematu tej książki – samego dzieła sztuki.Książka Pawła Taranczewskiego i Pauliny Tendery Rozmowy o malarstwie łączy w sobie walory publikacji naukowej oraz swobodnej, choć rzeczowej rozmowy o sztuce i jej wartościach. Taka forma zachęca czytelnika do włączenia się w dialog prowadzony przez autorów i sprawia, że książka zachowuje otwartość merytoryczną i filozoficzną. Autorzy wnikają w szczegółowe kwestie filozoficzne, każdorazowo konsekwentnie powracając jednak do głównego tematu tej książki – samego dzieła sztuki.
Religia Babilonii i Asyrii

Religia Babilonii i Asyrii

Lata życia autora Religii Babilonii i Asyrii przypadły na początkowy okres badań nad wierzeniami starożytnego Bliskiego Wschodu. T.G. Pinches, z wykształcenia doktor nauk prawnych i właściciel biznesu grawerskiego dość wcześnie zainteresował się pismem klinowym i rozpoczął pracę w British Museum, gdzie zajął się odczytywaniem i porządkowaniem mezopotamskich tabliczek. Wyniki swoich prac zaprezentował w kilku książkach, spośród których niniejsza stanowi zwięzłe i przystępne wprowadzenie.Lata życia autora Religii Babilonii i Asyrii przypadły na początkowy okres badań nad wierzeniami starożytnego Bliskiego Wschodu. T.G. Pinches, z wykształcenia doktor nauk prawnych i właściciel biznesu grawerskiego dość wcześnie zainteresował się pismem klinowym i rozpoczął pracę w British Museum, gdzie zajął się odczytywaniem i porządkowaniem mezopotamskich tabliczek. Wyniki swoich prac zaprezentował w kilku książkach, spośród których niniejsza stanowi zwięzłe i przystępne wprowadzenie.