Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauka

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Publikacje

Wartości wschodu i wartości zachodu. Spotkania cywilizacji

Wartości wschodu i wartości zachodu. Spotkania cywilizacji

Zbiór esejów, poświęconych kulturom Czarnej Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, poruszających problematykę oddziaływania na siebie kultur światowych. Autorzy analizują wzajemny wpływ koncepcji życia (filozoficznych, religijnych, politycznych itd.), pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Próbują odpowiedzieć na pytanie, czego Zachód nauczył się od Wschodu w XX wieku, przybliżają podstawy muzułmańskiego fundamentalizmu i chińskiego konfucjanizmu, ale także, na przykład, zastanawiają się nad polisemizmem japońskim, czy buntem w kulturze i literaturze Iranu. Artykuły stawiają czytelnika w obliczu zagadnień jak najbardziej aktualnych, związanych z globalizacją, problemów, których rozwiązanie staje się koniecznością cywilizacyjną.Zbiór esejów, poświęconych kulturom Czarnej Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, poruszających problematykę oddziaływania na siebie kultur światowych. Autorzy analizują wzajemny wpływ koncepcji życia (filozoficznych, religijnych, politycznych itd.), pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Próbują odpowiedzieć na pytanie, czego Zachód nauczył się od Wschodu w XX wieku, przybliżają podstawy muzułmańskiego fundamentalizmu i chińskiego konfucjanizmu, ale także, na przykład, zastanawiają się nad polisemizmem japońskim, czy buntem w kulturze i literaturze Iranu. Artykuły stawiają czytelnika w obliczu zagadnień jak najbardziej aktualnych, związanych z globalizacją, problemów, których rozwiązanie staje się koniecznością cywilizacyjną.
MAHAKALA, sześcioręki strażnik w buddyzmie tybetańskim

MAHAKALA, sześcioręki strażnik w buddyzmie tybetańskim

Książka ta stanowi unikalną monografię poświęconą jednej z ważniejszych postaci tantrycznego panteonu. Ukazuje tło kulturowe oraz rozmaite aspekty kultu strażników i bóstw opiekuńczych, ich złożoną symbolikę i wielorakie funkcje. Opracowując temat, autorka przebadała obszerną literaturę źródłową, a także przeprowadziła badania terenowe w tybetańskich ośrodkach naukowych i klasztornych w Indiach, w których kult ten jest nadal uprawiany.Książka ta stanowi unikalną monografię poświęconą jednej z ważniejszych postaci tantrycznego panteonu. Ukazuje tło kulturowe oraz rozmaite aspekty kultu strażników i bóstw opiekuńczych, ich złożoną symbolikę i wielorakie funkcje. Opracowując temat, autorka przebadała obszerną literaturę źródłową, a także przeprowadziła badania terenowe w tybetańskich ośrodkach naukowych i klasztornych w Indiach, w których kult ten jest nadal uprawiany.
Forma i pustka. Od buddyzmu do nauki z powrotem

Forma i pustka. Od buddyzmu do nauki z powrotem

Jeśli buddyzm, który nie ma nic wspólnego z kultem jakiegokolwiek boga, w ogóle uznawać za religię, to jest on religią szczególną między innymi dlatego, że wiele doniosłych odkryć naukowych (szczególnie w fizyce kwantowej) współgra z naukami Buddy w sposób zdumiewający. Okazuje się więc, że ten liczący 2500 lat system ma za sobą nie tylko autorytet całych pokoleń wielkich mistrzów buddyjskich. Cieszy się również uznaniem takich laureatów nagrody Nobla, jak Niels Bohr, Francis H.C. Crick czy Albert Einstein, który twierdził, że «jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm.»Jeśli buddyzm, który nie ma nic wspólnego z kultem jakiegokolwiek boga, w ogóle uznawać za religię, to jest on religią szczególną między innymi dlatego, że wiele doniosłych odkryć naukowych (szczególnie w fizyce kwantowej) współgra z naukami Buddy w sposób zdumiewający. Okazuje się więc, że ten liczący 2500 lat system ma za sobą nie tylko autorytet całych pokoleń wielkich mistrzów buddyjskich. Cieszy się również uznaniem takich laureatów nagrody Nobla, jak Niels Bohr, Francis H.C. Crick czy Albert Einstein, który twierdził, że «jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm.»
Tajemnica czasu i religie

Tajemnica czasu i religie

Autorzy książki, którzy reprezentują takie dziedziny nauki jak religioznawstwo, antropologia, filozofia, historia sztuki podjęli się próby nakreślenia relacji czasu i religii. Zebrane w książce artykuły zostały uporządkowane w czterech rozdziałach. Pierwszy, „Czas i wieczność", traktuje o idei Boga, a także koncepcji uwarunkowanego świata w kontekście pytania o początek i istotę czasu. W rozdziale drugim – „Miara czasu" zostały zaprezentowane teksty mówiące o związku koncepcji astronomicznych z ideą świętego czasu. Rozdział trzeci zatytułowany „Przekraczanie czasu" odnosi się do sposobów swoistego „zatrzymywania" czy też „oswajania" czasu w różnych tradycjach religijnych. Natomiast w rozdziale czwartym „Czas i mit" został przedstawiony mityczny, a więc ahistoryczny aspekt rozumienia czasu.
Upaniszady, wydanie II

Upaniszady, wydanie II

Pierwsze wydanie Upaniszad spotkało się z ogromnym zainteresowaniem czytelników, dlatego zdecydowano się dokonać drugiej edycji. Druga edycja stanowi poszerzoną i uzupełnioną o dodatkowe przypisy i appendix wersję pierwszego przekładu. Wskutek wielu dyskusji ze specjalistami, studentami podczas prowadzonych zajęć seminaryjnych, ale przede wszystkim własnych przemyśleń, tłumaczka zdecydowała się w II wydaniu inaczej przekładać wybrane filozoficzne terminy techniczne.Pierwsze wydanie Upaniszad spotkało się z ogromnym zainteresowaniem czytelników, dlatego zdecydowano się dokonać drugiej edycji. Druga edycja stanowi poszerzoną i uzupełnioną o dodatkowe przypisy i appendix wersję pierwszego przekładu. Wskutek wielu dyskusji ze specjalistami, studentami podczas prowadzonych zajęć seminaryjnych, ale przede wszystkim własnych przemyśleń, tłumaczka zdecydowała się w II wydaniu inaczej przekładać wybrane filozoficzne terminy techniczne.