Wizytacja dr Pauliny Tendery na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

W dniach 7-9 kwietnia 2021 roku dr Paulina Tendera brała udział w wizytacji na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Celem spotkania było podpisanie porozumienia inaugurującego wspólne działania badawcze wokół tematu "Antropologia Rzeźby"

Głównym celem naszej współpracy będzie rozwinięcie refleksji kulturoznawczej i filozoficznej w zakresie wybranych aspektów historii, teorii oraz techniki sztuki rzeźbiarskiej.

W ramach współpracy rozwijane mają być obszary wiedzy kulturoznawczej obejmujące zainteresowania badawcze zespołu naukowego KPSC, czyli między innymi: konteksty kulturowe rzeźby obszaru Indii i Azji Południowej, Chin i Japonii, antycznej rzeźby obszaru śródziemnomorskiego, świata arabskiego, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Bizancjum, Iranu... .

Celem projektu będzie też pogłębienie refleksji nad zagadnieniem antropologii rzeźby, jako problemu artystycznego odnoszącego się do roli twórcy, do formy komunikatu, odczytania dzieła rzeźbiarskiego w kontekście autobiograficznym, indywidualnego doboru tworzywa rzeźbiarskiego, a także do znaczenia figury ludzkiej oraz maski, ponadto zagadnienia pamięci indywidualnej i zbiorowej (idea pomnika) i inne.

Bardzo dziękujemy Dziekanowi Wydziału Rzeźby, Panu prof. dr hab. Rafałowi Rychterowi za zaproszenie i gościnę oraz możliwość zwiedzenia doskonale wyposażonych pracowni wydziałowych.