Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauka

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Akira Kurosawa – twórca japoński, twórca światowy

Akira Kurosawa – twórca japoński, twórca światowy

Akira Kurosawa – twórca japoński, twórca światowy, red. Wioletta Laskowska-Smoczyńska, Piotr Kletowski, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków 2011.

Akira Kurosawa – twórca japoński, twórca światowy to zbiór tekstów opisujących twórczość tego wybitnego reżysera. Książka przygotowana pod redakcją Piotra Kletowskiego i Wioletty Laskowskiej-Smoczyńskiej powstała w nawiązaniu do uroczystej sesji naukowej zorganizowanej w 2010 roku z okazji stulecia urodzin Cesarza Kina Japońskiego. Warto zauważyć, że jest to dopiero druga publikacja w Polsce poświęcona w całości twórczości A. Kurosawy. Jej lektura pozwala zarówno na prześledzenie twórczej ewolucji autora Rashomonu, jak również na zapoznanie się z samą postacią reżysera. Dzięki wnikliwości autorów poszczególnych tekstów czytelnik stopniowo odkrywa portret artysty-wizjonera, który wyniósł kino japońskie na poziom sztuki wysokiej, dbając jednocześnie o to, aby filmy były emocjonalnie zajmujące i czytelne dla każdego.

W publikacji zawarte są teksty wybitnych autorów reprezentujących różne dziedziny związane z filmem, kulturą i historią Japonii. W ten sposób artystyczna spuścizna A. Kurosawy jest ukazana w szerokim kontekście tematycznym.