Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauka

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka

Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka

Artur Przybysławski, Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka, Iskry, Warszawa 2010.

„Niech ta książka będzie próbą wyjaśnienia pewnego żartu, za którym stoi doświadczenie buddyjskiej filozofii. Będzie to, jak widać, wyjaśnienie nieco przydługie i zawierające niejedną dygresję, ale na swoje usprawiedliwienie mam to, że i ono może być żartobliwe. Będzie to również wyjaśnienie przedstawiające sporą część buddyjskiej filozofii, bo to ona właśnie zmieniona poprzez medytację w żywe doświadczenie, staje się najlepszym powodem do radości, co nie koniecznie jest faktem powszechnie znanym. [...]

Na otaczający nas świat spojrzeć okiem buddyjskiej mądrości! A jest to tzw. trzecie oko mądrości malowane pionowo na czołach oświeconych form z buddyjskich obrazów. I jest to - śmiem twierdzić - oko zdecydowanie przymrużone. Widzi ono pustkę wszechrzeczy, ta zaś - wbrew rozpowszechnionym przesądom - nie jest niczym innym jak radością. Tybetańczycy używają tu terminu detong, w którym de pochodzi od słowa deła oznaczającego radość, a tong od tong pa ni oznaczającego pustkę.

To oczywiście na pierwszy rzut jednego z dwóch pozostałych oczu dość dziwna definicja pustki, ale mam nadzieję, że wraz kolejnymi rozdziałami tej książki stanie się bardziej intuicyjna. [...] Pozostając wierny bardziej duchowi niż literze, to skromne przybliżenie myśli buddyjskiej postanowiłem umieścić w kontekście naszego codziennego życia. Cóż bowiem po filozofii, która nie ma z nim nic wspólnego? Niektórzy oczywiście z tego oderwania filozofii od życia czynili jej cnotę, ale Budda twierdził, że jedyny powód dla którego uczy, to fakt, że wszystkie istoty chcą być szczęśliwe."

 

Spis rzeczy

Przedmowa

Jak radzić sobie z pończochami i podwiązkami, czyli o metodzie filozofii buddyjskiej

Jak bezkarnie niszczyć meble, czyli pustka przedmiotu

 „Pełno nas, a jakoby nikogo nie było", czyli pustka podmiotu

Rozważania podczas spożycia, czyli świat jest tylko umysłem

Pogląd jest królem, czyli pustka użytkowa

Karma, czyli od nas zależy, co się wydarzy

Pustka nad wyraz pełna, czyli o różnicy rangtong / szentong

Czas na pociąg, czyli o świadomości bezczasowej

Pierwszeństwo mózgowia, czyli problemy z wydzielaniem

Szczęście, czyli szczęście