Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauka

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Kupując kebaba osiedlasz Araba". Percepcja cywilizacji islamu w kulturze Zachodu

Konferencja zorganizowana przez Koło Naukowe Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji wspólnie z Kołem Naukowym Iranistyki UJ oraz Bliskowschodnim Kołem Naukowym

28–29 marca 2014

Collegium Broscianum, ul. Grodzka 52

Tematem przewodnim konferencji jest odbiór cywilizacji islamu przez przedstawicieli kultury Zachodu. W porównaniu do Stanów Zjednoczonych i Europy zachodniej, spotkanie Innego nie dotyczy Polski w tak dużym stopniu, lecz pomimo tego można zauważyć, że staje się ono coraz częściej poruszanym tematem w mediach – zarówno tych tradycyjnych jak i tzw. „nowych mediach", takich jak Internet. Zwłaszcza w jego ramach można zaobserwować szereg nowych trendów, takich jak gwałtowny wzrost popularności memów, niespotykany raczej poza przestrzenią wirtualną.

Biorąc pod uwagę fakt, że rozróżnienie pomiędzy kategoriami takimi jak „Arab" i „muzułmanin" stanowi niekiedy problem dla przeciętnego zachodniego odbiorcy, w zakres tematyczny naszej konferencji włączyliśmy również te zagadnienia, które bazują na błędnej identyfikacji etnicznej i/lub religijnej. Przedmiot analizy mogą stanowić więc również „muzułmanie" oraz „Arabowie", którzy są nimi tylko w wyobraźni zachodniego odbiorcy. Możliwym tematem podjętym w ramach konferencji może być więc np. berberyjska mniejszość chrześcijańska w oczach Hiszpanów. Fakt rzeczywistej przynależności do grupy religijnej lub etnicznej nie jest dla nas tak istotny jak to, że dana zbiorowość jest określana mianem „muzułmanów" czy też „Arabów".

Program

Dodatkowa galeria zdjęć

Zobacz galerię zdjęć