Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauka

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Music and Genocide

Music and Genocide

Międzynarodowa konferencja naukowa MUSIC AND GENOCIDE

16–17 listopada 2012

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

Organizatorzy: Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji, Stowarzyszenie Humanistycznych Inicjatyw Twórczych Sztruks, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Celem konferencji jest pokazanie kulturowego wymiaru tragedii ludobójstwa, który w szczególny sposób wpłynął na pojmowanie i tworzenie muzyki. Szukanie połączenia między zbrodnią a kojarzoną z wymiarem estetycznym ekspresją dźwiękową ma być impulsem do humanistycznej debaty przekraczającej granice poszczególnych specjalizacji. W konferencji weźmie udział kilkunastu badaczy z całego świata, którzy reprezentując różne dyscypliny w odmienny sposób odczytują rolę i znaczenie muzyki w kontekście zagłady. Przygotowane przez nich wystąpienia dotykają problemów licznych grup kulturowych, odnoszą się do historii dalszej i bliższej, za każdym razem podkreślając rolę sztuki w próbach reagowania na procesy dokonujące się w warstwie politycznej, społecznej i gospodarczej.

Uzupełnieniem zaplanowanych paneli naukowych jest część artystyczna, w ramach której odbędzie się prezentacja utworu muzycznego w kompozycji Lawrence'a Kramera oraz premiera spektaklu muzyczno-tanecznego „Stille" przygotowanego przez kolektyw Harakiri Farmers z muzyką skomponowaną specjalnie na tę okazję przez Aleksandrę Grykę.

Oficjalna strona konferencji

Galeria zdjęć z konferencji