Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Grant Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki dla dr Anny Kuchty

Miło nam poinformować, że w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, moduł Uniwersalia 2.1, konkurs 12, finansowanie otrzymał wniosek dr Anny Kuchty

W module NPRH Uniwersalia 2.1 w ramach konkursu 12 finansowanie uzyskały w sumie cztery projekty - z listą projektów zakwalifikowanych do finansowania można zapoznać się tutaj.

Przedmiotem NPRH modułu Uniwersalia 2.1 jest finansowanie w trybie konkursowym tłumaczeń na język: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański lub rosyjski oraz publikacji najwybitniejszych monografii polskiej humanistyki w celu wprowadzenia ich do międzynarodowego obiegu książki naukowej, a wniosek dr Anny Kuchty dotyczy przetłumaczenia na język angielski oraz publikacji monografii pt. „Wobec postpamięci”.

Książka w języku polskim została wydana w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach serii Bezkresy Kultury. Przekład anglojęzyczny będzie realizowany we współpracy z wydawnictwem naukowym Peter Lang.

Monografia "Wobec postpamięci" stanowi analizę porównawczą oraz interpretację twórczości literackiej tak zwanej generacji „po” – a  więc drugiego pokolenia Żydów w Polsce po Holokauście – w świetle pytań o wpływ postpamięci na tożsamość i świadomość osób urodzonych po wojnie i o możliwość tworzenia własnych narracji wśród odziedziczonych wspomnień. Anna Kuchta śledzi wątki autobiograficzne w utworach, które mogą być odczytane jako deklaracje tożsamościowe, autorstwa sześciu polskich pisarzy urodzonych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych w rodzinach ocalałych z Zagłady: Ewy Kuryluk (ur. 1946), Bożeny Keff (ur. 1948), Romana Grena (ur. 1951), Magdaleny Tulli (ur. 1955), Agaty Tuszyńskiej (ur. 1957) i Moniki Sznajderman (ur. 1959).  Badaczka eksploruje zagadnienie postpamięci w polskim kontekście historyczno-politycznym i ukazuje wielowymiarowość strategii tożsamościowych przedstawicieli pokolenia „po”. 

Warto dodać, że nie jest to pierwszy sukces KPSC w konkursie NPRH - w roku 2016 w module Uniwersalia 2.1 finansowanie otrzymał wniosek prof. dr hab. Marty Kudelskiej na wydanie anglojęzyczne monografii pt. "Dlaczego istnieje raczej "Ja" niż "to"? Ontologia podmiotu w Upaniszadach". O rezultacie projektu można przeczytać tutaj