Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Cykl wykładów pt. "Antropologia Rzeźby"

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wykłady z cyklu "Antropologia Rzeźby", które prowadzone będą dzięki współpracy naukowej nawiązanej między Wydziałem Rzeźby ASP w Warszawie, Wydziałem Rzeźby ASP w Krakowie oraz Katedrą Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego

W tym semestrze odbędą się dwa spotkania, których tematami będą:

26 maja, środa 16:30 - Antropologia rzeźby starożytnej, dr Grażyna Bąkowska-Czerner (UJ)

Aktualizacja 25.05:
Szanowni Państwo, 
Z przyczyn losowych, ale poważnych, musieliśmy dokonać zmian w planie wykładów i jutro zapraszamy wszystkich na wykład dr Piotra Michalika pt. Antropologia rzeźby: estetyczne wymiar meksykańskiego kultu Świętej Śmierci (Santa Muerte). Mamy nadzieję, że taka oferta okaże się dla Państwa równie ciekawa. 
 

Link: https://meet.google.com/rnd-dkiq-ydf

27 maja, czwartek 15:30 - Antropologia pomnika wojennego, dr Elżbieta Olzacka (UJ)

Link: https://meet.google.com/non-rckk-ijg

Głównym celem współpracy jest rozwinięcie refleksji kulturoznawczej i filozoficznej w zakresie wybranych aspektów historii, teorii oraz techniki sztuki rzeźbiarskiej, która znajdzie zastosowanie w praktyce dydaktycznej na kierunkach artystycznych. W ramach współpracy rozwijane są obszary wiedzy kulturoznawczej obejmującej tereny Ameryki Południowej, Indii i Azji Południowej, Chin i Japonii, antycznej rzeźby obszaru śródziemnomorskiego, świata arabskiego, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Bizancjum i wielu innych. 

Zachęcamy do wspólnego pogłębienia refleksji filozoficznej nad zagadnieniem antropologii rzeźby, jako problemu artystycznego odnoszącego się do roli twórcy, formy komunikatu, odczytania dzieła rzeźbiarskiego w kontekście autobiograficznym, indywidualnego doboru tworzywa rzeźbiarskiego, a także do znaczenia figury ludzkiej oraz maski, ponadto zagadnienia pamięci indywidualnej i zbiorowej (idea pomnika) i wielu innych.

Z wyrazami szacunku

Dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr hab. Rafał Rychter, prof. ASP,

Dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. dr. hab. Jan Tutaj,

dr Paulina Tendera, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego,

Daria Mędrzycka, Przewodnicząca Samorządu Studenckiego ASP w Warszawie

Zaproszenie (.pdf) można pobrać tutaj.