„Choroby ciała i duszy społeczeństw Nowego Świata"

Ogólnopolska Studencko-Doktorancko-Ekspercka Konferencja Naukowa

„Choroby ciała i duszy społeczeństw Nowego Świata"

16-17 maja 2015

„Le­karze za­pisują le­kar­stwa, o których niewiele wiedzą, na cho­roby, o których wiedzą jeszcze mniej, ludziom, o których nie wiedzą nic." Wolter

Bardzo serdecznie zapraszamy na konferencję naukową „Choroby ciała i duszy społeczeństw Nowego Świata", organizowaną przez Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ oraz Koło Naukowe Studentów Archeologii UJ w dn. 16. – 17. maja 2015 r . Wydarzenie jest przeznaczone dla ekspertów, doktorantów i studentów z całej Polski. Udział w konferencji jest bezpłatny. W ramach naszego spotkania chcemy rozwinąć dyskurs w zakresie nauk humanistycznych, w tym: archeologii, kulturoznawstwa, religioznawstwa, psychologii, historii, językoznawstwa i innych. Mamy nadzieję, że wydarzenie przyciągnie wszystkich sympatyków Nowego Świata i skłoni do owocnych dyskusji.

Proponowany zakres tematyczny konferencji:
- deformacje ciała i ich znaczenie w kulturze i społeczeństwie Nowego Świata
- postrzeganie chorób psychicznych
- miejsce chorych w społeczeństwie
- medycyna a wierzenia
- szamanizm a stany ekstatyczne
- profilaktyka, specyfiki lecznicze i używki
- medycyna konwencjonalna a praktyki ludowe
- modyfikacje i sposoby zdobienia ciała
- czynniki chorobotwórcze w społeczeństwie
- wpływ sytuacji społecznej, politycznej i ekonomicznej na kondycję psychiczną człowieka
- współczesne choroby cywilizacyjne i kulturowe wśród Amerykanów
- współczesne systemy opieki zdrowotnej w krajach Nowego Świata
- znaczenie chorób w dziejach Indian
- źródła do badań nad schorzeniami w przeszłości
- przedstawienie chorób w literaturze i sztuce
- ślady chorób w języku i tradycji ustnej

Serdecznie zachęcamy również do zgłaszania referatów, które będą wykraczały poza powyższą listę, o ile zmieszczą się w tematyce konferencji oraz obszarze geograficznym. Przewidziany czas trwania wystąpienia to 20 min.

Abstrakt powinien zawierać:
a) tytuł prezentacji
b) nazwisko i pełną afiliację Autora
c) opis wystąpienia mieszczący się w przedziale 1500 - 2 000 znaków, w tym minimum 3 pozycje bibliograficzne
Abstrakty można nadsyłać maksymalnie do 31. marca 2015 r.

Przewiduje się wydanie monografii pokonferencyjnej.

Zgłoszenia prosimy przesyłać w formacie doc. lub pdf na adres: cialoidusza2015@gmail.com

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt przez e-mail lub stronę:
www.facebook.com/choroby.duszy.i.ciala

Data opublikowania: 17.03.2015