Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warsztat twórczy "Ciało jest portalem" w ramach Festiwalu Niezależnych Wydawnictw w Łodzi inspirowany m.in. poezją prof. dr hab. Beaty Szymańskiej

Informujemy, że w ramach Festiwalu Niezależnych Wydawnictw: DRUKUJ ZINEFEST x RENDER x KONKRET, który odbywa się w Łodzi w dniach 04-08.10.2023 planowany jest warsztat twórczy "Ciało jest portalem", inspirowany m.in. poezją prof. dr hab. Beaty Szymańskiej i jej najnowszym przekładem haiku (Kraków 2021, Wydawnictwo Austeria, wspólnie z dr Anną Kuchtą).

Festiwal niezależnych wydawnictw muzycznych, zinów, druków ulotnych: DRUKUJ ZINEFEST! x RENDER x KONKRET to inicjatywa łącząca ludzi i miejsca, która skupia się na promowaniu niezależnych wydawców muzycznych i wizualnych, tworzących w duchu selfpublishingu. Celem Festiwalu jest popularyzacja współczesnych, niszowych zjawisk artystycznych o charakterze interdyscyplinarnym, pozwalających na swobodę postaw i ich indywidualny wymiar, przeciwstawionych popularnym i mainstreamowym trendom, ujawniając wielowymiarowe koncepcje i rozwiązania warsztatowe - będących zaświadczeniem czasu i przestrzeni, w której żyjemy oraz konfrontujących się z artystami i twórcami z innych miast. Festiwal ma za zadanie pokazać bogatą różnorodność niezależnych wydawnictw z całego kraju, ma stać się miejscem wymiany doświadczeń i umocnienia sieci kontaktów pomiędzy osobami zainteresowanymi rozwojem rynku niezależnych, lokalnych działań artystycznych. (opis Festiwalu ze strony Organizatora)

W ramach Festiwalu odbędzie się warsztat pt. "Ciało jest portalem", który poprowadzi artystka Ila Mak, którego inspiracją była m.in. twórczość poetycka prof. dr hab. Beaty Szymańskiej, naszej współpracowniczki. Podczas warsztatu artystycznego tworzone będą miniatury poetyckie i literackie oraz formy plastyczne. Mamy nadzieję, że warsztat będzie początkiem współpracy naukowo-artystycznej skupionej wokół konceptów takich, jak: możliwość dialogu człowiek-ciało-przestrzeń, pytanie o granicę między podmiotem a przedmiotem, znaczenie detalu w kontemplacji świata i twórczości oraz uważność.

Warsztat odbędzie się 7 października w godzinach 13.00-16.00 w klubie Przestrzeń (ul. Piotrkowska 217) w Łodzi. Udział jest bezpłatny, ale wymagane są zapisy.

Zaproponowane narzędzia są próbą dokumentacji sensotwórczej roli ciała i znaczenia jakie odgrywa w przedrefleksyjnym procesie twórczym. Narracja warsztatu została zaprojektowana w możliwie najbardziej obiektywny sposób i ma na celu uwydatnienie autonomii percepcji pola przeżywanego, oraz rozbudzenie pogody ducha uczestników. W dialogu ciała i przestrzeni zachodzi proces żywego myślenia. Synchronizacja oddalenia, przenikania, zatarcia, przedmiotu oraz podmiotu. Znaczące są też zmiany kodowania pola przeżywanego zachodzące w czasie i przestrzeni jak również ich porządkowanie zmysłowe. Efektem końcowym ćwiczeń ma być komunikacja wizualna [forma wydawnicza ZIN]. Autonomiczna dokumentacja przestrzeni i jej kompresja w detalu. Od fontów z materii zastanej, przez miniatury poetyckie, do form plastycznych. (opis warsztatu ze strony Organizatora)

Więcej informacji na temat warsztatu można znaleźć tutaj, a na temat samego Festiwalu - tutaj. Wydarzenie finansowane jest z budżetu miasta Łodzi.

Zobacz galerię zdjęć