Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Za nami debata pt. "Wojna światów i przyszłość cywilizacji" (7.06) - zachęcamy do obejrzenia nagrania i galerii zdjęć

W debacie moderowanej przez p. Bartłomieja Małczyńskiego, naszego studenta, udział wzięli dr hab. Piotr Kłodkowski, prof. UJ, red. Wojciech P. Duda ("Przegląd Polityczny") oraz red. Łukasz Gadzała (Onet.pl, stały współpracownik "Przeglądu Politycznego"). Inicjatorką spotkania była prof. dr hab. Marta Kudelska

Informujemy, że 7 czerwca 2023 roku w siedzibie Katedry odbyła się debata pt. "Wojna światów i przyszłość cywilizacji". Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do wydarzenia - stacjonarnie lub online. Szczególnie cieszy nas fakt, że wśród słuchaczy był prof. dr hab. Jarosław Górniak, Prorektor UJ ds. rozwoju.  

Mija 30 lat odkąd Samuel P. Huntington wszedł w polemikę z Francisem Fukuyamą, co stało się przyczynkiem do trwającej wciąż debaty na temat konceptów "końca historii" i "zderzenia cywilizacji". Z powodu tej rocznicy redakcja „Przeglądu Politycznego” przypomniała tę niekończącą się dyskusję w ostatnim wydaniu czasopisma pt. „Wojna światów”. 

"Przegląd polityczny" obchodzi 40 rocznicę funkcjonowania. Z tej okazji zaprosiliśmy wraz z jego redakcją i Wydziałem Filozoficznym UJ do wzięcia udziału w wydarzeniu pt. "Wojna światów i przyszłość cywilizacji".

W debacie udział wzięli:

  • Prof. Piotr Kłodkowski – profesor UJ, polski orientalista, podróżnik, autor książek naukowych i beletrystycznych, były ambasador RP w Indiach, wykładowca w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji. Profesor wizytujący na University of Rochester, (NY, USA). Członek Rady ds. Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
  • Red. Wojciech P. Duda - polski historyk, publicysta, wydawca, redaktor naczelny „Przeglądu Politycznego”.
  • Red. Łukasz Gadzała – redaktor serwisu Onet.pl, stały współpracownik „Przeglądu Politycznego”.

Gospodynią i inicjatorką wydarzenia była prof. Marta Kudelska – polska filozofka, zajmująca się filozofią indyjską, tłumaczka, wykładowczyni akademicka. Kierowniczka Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.  

Debatę moderował p. Bartłomiej Małczyński.

Tematyka:

  • „Zderzenie cywilizacji i nowy ład światowy” Huntingtona, a wojna w Ukrainie i kolejne zarzewie na mapie starć globalnych - Chiny i Tajwan. Kontekst rywalizacji Chin i USA.
  • Polityczne echa "Zderzenia cywilizacji" Huntingtona w postrzeganiu relacji między zachodem i światem islamu.
  • „Koniec Historii” Francisa Fukuyamy 30 lat później: słuszna krytyka czy niezrozumienie tej intelektualnej analizy?
  • Demokracja jako uniwersalna wartość, a iluzja uniwersalnych wartości.
  • Cywilizacja zachodu wobec potęg Azji. Maksymalizacja. Rywalizacja. Demografia. Łączność.
  • Wielkie cywilizacje i wielkie religie – metafizyczny wymiar rywalizacji Indii i Chin.
  • Przyszłość cywilizacji a zmiany klimatu.

Wydarzenie współorganizowali:

Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji
Redakcja "Przeglądu Politycznego"
EUROPE DIRECT Kraków
Instytut Polityk Publicznych 

Serdecznie dziękujemy prelegentom za fascynującą rozmowę, publiczności za zaangażowane słuchanie, a p. Bartłomiejowi Małczyńskiemu za organizację wydarzenia i moderowanie dyskusji. 

Wszystkich, którzy nie mogli nam towarzyszyć na bieżąco, zachęcamy do obejrzenia nagrania ze spotkania oraz do obejrzenia galerii zdjęć:
 

Fotografie z debaty "Wojna świtów i przyszłość cywilizacji": 1- od lewej: p. Bartłomiej Małczyński, ekran przed rozpoczęciem transmisji, red. Łukasz Gadzała, prof. Piotr Kłodkowski, po prawej stronie baner KPSC; 2- po lewej: p. Bartłomiej Małczyński, moderator dyskusji, po prawej: wyświetlona prezentacja dyskutantów; 3- od lewej: p Bartłomiej Małczyński, red. Wojciech P. Duda (na ekranie), prof. Piotr Kłodkowski, po prawej banner KPSC; 4- dyskutanci, od lewej: red. Łukasz Gadzała, prof. Piotr Kłodkowski, po prawej stronie baner KPSC; 5- widok na salę i publiczność, w pierwszym rzędzie, od lewej: prof. Marta Kudelska, prof. Jarosław Górniak, prof. Piotr Kłodkowski; 6- od lewej: p. Bartłomiej Małczyński, ekran przedstawiający prof. Martę Kudelską podsumowującą dyskusję, red. Łukasz Gadzała.

Zobacz galerię zdjęć